Şok diyetlerden kaçının

Kilo vermek için şok diyetler uygulayanlara Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'dan uyarı... Müftüoğlu, "Diyet şoka sokuyorsa zaten hasta ediyor demektir" diyerek, şok diyetler konusunda uyarılarda bulundu.

Cine5’te yayınlanan Cinecity programına konuk olan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yaza merhaba demeye hazırlandığımız şu günlerde hanımların şok diyetlerden kaçınması gerektiğini ifade etti.

Kısa sürede kilo vermek isteyenleri uyaran Müftüoğlu, şöyle konuştu:

“2 kilonuz var ve bundan 1 haftada, 2 haftada kurtulmak istiyorsanız biraz daha sert diyetler yapabilirsiniz. Eğer sizi gerçekten mutsuz edecekse o 2 kilo, bunu 1 aya yaymak sizi mutsuz edecekse kısa tutabilirsiniz. Ancak 3-5 kilodan fazlasını, hele hele vücut ağırlığınızın tamamının yüzde 3’ünü fazlasını yani 50 kiloysanız 1,5 kilodan fazlasını, 100 kiloysanız 3 kilodan fazlasını bu tip diyetlerle kaybetmenin, sağlığınızı kaybetme bedelinizi size ödetebileceğini bilmeniz lazım.”

Osman Müftüoğlu, 18-20 yaşın üzerindeki bir kişinin günlük 800 kalori altında bir beslenme planıyla sağlığını çok ciddi tehditlerin beklediğini vurguladı.

‘Şok diyet’ kavramına karşı çıkan Müftüoğlu, “Bir kere şok diyet sözcüğünü unutmak lazım. Diyet şoka sokuyorsa zaten hasta ediyor demektir. Biz buna hızlı diyet diyelim. Doktor gözlemi altında yapılıyorsa, bir sağlık merkezinde uygulanıyorsa, çok kısa sürüyorsa bu tip beslenme planlarını uygulamaya müsaade etmek mümkün” diye konuştu.

TELEVİZYONGAZETESİ