Şok görüntüler

Fransızlar, PKK kontrolündeki kaçakçılığı görüntüledi

Fransa’nın arte kanalı, İran-Türkiye sınırındaki kaçakçılığın sınırda bulunan PKK’lı teröristlerin kontrolleri altında yapıldığını görüntüledi.

Kaçakçılarla birlikte zorlu yolculuğu görüntüleyen Fransız TV ekibi, kaçakçılığın insan ve katır yardımıyla yapıldığını gözler önüne serdi. Görüntülerde, İran’da alkollü içki yasağı bulunmasına karşılık Türkiye’den bu ülkeye özellikle viski götürüldüğü görüldü. Kaçakçıların sınırda belli toplanma merkezleri ve depoları olduğu, özellikle gece sınırın kaçak geçildiği ortaya konulurken, bazı noktalarda üslenen PKK’lı teröristlerin çadırlarından da çekimler yapıldı. Çadırlarının yanlarında Roj TV ve Türk kanallarını izlemek için çanak antenleri de bulunan PKK’lı teröristlerin kaçakçılığı kontrol ederek pay aldığı belirtildi. Çeşitli tüketim maddelerinin yanı sıra uyuşturucu kaçakçılığının da aynı hattan yapıldığı vurgulanan programda, Afyon sakızı veya eroinin Türkiye’ye sokulduktan sonra Avrupa ülkelerine götürüldüğü vurgulandı.

11 OPERASYON

Van Emniyet Müdürlüğü kısa süre önce bölgede yapılan kaçakçılıktan elde edilen gelirin yüzde 20’sinin, terör örgütü PKK’ya aktarıldığını bildirmişti. Yetkililer, kaçakçılıkla uğraşan kişilerin İran’daki baskılar nedeniyle sınır bölgelere Azeri kimliğiyle yerleştiklerini, daha sonra da geçim kaynağı olarak İran’daki yakınlarıyla işbirliği yaparak kaçakçılık yapmaya başladıklarını kaydetti. Kaçak malzemelerin İran’dan Türkiye’ye PKK’nın kontrolü altındaki bölgelerden getirildiği, bu nedenle bölgede kaçakçılıkla mücadelenin önem kazandığı vurguladı. Bölge arazisinin engebeli olması ve İran ile 352 kilometrelik uzun sınıra sahip olmasının kaçakçılığa yönelik denetimleri zorlaştırdığı kaydedildi.

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 2006 yılında düzenlenen 11 operasyonda 2 milyon 947 paket kaçak sigara ele geçirmişti. Aynı sürede kaçak akaryakıt, çay, şeker, bal, tarım ve hayvan ilaçlarıyla ilgili 202 operasyon düzenlenirken gözaltına alınan 250 zanlıya adli mercilerce yaklaşık 174 milyon YTL para cezası verildiği açıklanmıştı.