Şok tepki: İvanka babasının küçük gulyabanisi

ABD basını, ABD Başkanı Donald Trump'ın kızına tepki gösterdi.

ABD basını, dün ABD'nin büyükelçiliği binasının açılışı için Kudüs'e giden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın kızı İvanka Trump'a tepki gösterdi.

ABD, dün İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı. Bunu protesto eden Filistinli Müslümanlara İsrail askerleri gerçek mermiyle müdahale etti. Protestolarda 59 Filistinli öldürülürken, 2 bin 770 kişi de yaralandı. Bu katliama dünya da sessiz kalmadı. New York Daily News gazetesi, büyükelçilik açılışına giden Trump'ın kızı Ivanka'yı çok sert eleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de ülkesinin İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı almıştı. Dün uygulamaya konan bu karar protesto eden Filistinli Müslümanlara, İsrail askerleri ateş açtı. Açılan ateşte 59 kişi öldürülürken, 2 bin 770 kişi de yaralandı.

Tüm dünya bu gelişmeleri diken üstünde takip ediyor. Amerikan basınından da hem başkan Trump'a, hem de kızı Ivanka'ya tepki geldi.

Ön sayfasına Ivanka Trump'ı taşıyan New York Daily News gazetesi, Ivanka Trump'ın Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği'nin açılışına katılmasıyla ilgili olarak, "Daddy's Little Ghoul" yani "Babasının küçük gulyabanisi" başlığını attı.

Eski CIA Direktörü John Brennan da  Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Gazze'deki ölümler, Trump ve Netanyahu'nun Filistinlerin haklarına ve vatanlarına açıkça saygı göstermemelerinin sonucunda gerçekleşti. Trump, büyükelçiliği Kudüs'e taşıyarak entrika çevirdi, ABD'nin uzlaştırıcı rolünü yıktı. Yeni nesil İsrailliler ile Filistinlilerin barış yolunu bulmak için aşırılıkçıları tecrit etmeleri gerekli" dedi.

ABD'de Trump’a kaybeden Demokratların başkan aday adayı olan Vermont Senatörü Bernie Sanders da İsrail'in silahsız göstericilere ateş açmasına tepki gösterdi.

TRT