Sokak çeteleri çökertiliyor

Emniyet'in son yıllarda en çok sıkıntısını çektiği konuların başında ‘kapkaç' geliyor.

Çetelerin yuvalandığı merkezler de, adeta kurtarılmış bölge gibi. İstanbul’da 10’u aşkın mahalle suç merkezi özelliğini taşıyor. Adreslerin belirsizleştiği, polisin taşlandığı bu tür yerlere karşı Emniyet harekete geçti. Dün Beyoğlu’nda Hacıhüsrev olarak bilinen İstiklal Mahallesi’ne düzenlenen şafak operasyonu birkaç ay içinde polisin düzenlediği üçüncü büyük baskın oldu. Operasyonların süreceğini açıklayan üst düzey bir Emniyet yetkilisi “Bu bölgeler küçük çocukların suça itildiği yerler. İstanbul’u suçtan kurtarmak istiyorsak bu bölgeleri gözetim altına almalı, suçu kaynağından kurutmalıyız.” dedi. Dün saat 05.30 sularında Hacıhüsrev’de başlayan operasyon, kapkaç, hırsızlık ve yankesicilik gibi çeşitli suçlardan arananları yakalamak amacıyla gerçekleştirildi. Operasyona Çevik Kuvvet, Özel Harekat ve Motorize Ekipler ile Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görevli 1250 polis katıldı.

Hacıhüsrev baskını yılbaşından itibaren planlanan bir dizi operasyonun devamı. Emniyet’ten üst düzey bir yetkilinin ocak ayında bazı basın mensuplarına yaptığı değerlendirmeler operasyonların sinyalini vermişti. İstanbul’da en az 10 yerleşim birimine dikkat çeken Emniyet yetkilisi, her türlü suç gruplarının buralara yerleştiğini, polisin mahallelere girmekte zorlandığını anlatmıştı. Hemen ardından Esenler’in Karabayır Mahallesi’nde bir şafak baskını düzenlenmiş, 7 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 1 kilo 220 gram esrar, 582 adet uyuşturucu hap ele geçirilmişti. Geçen ay bir operasyon da Gaziosmanpaşa’daki Sarıgöl Mahallesi’ne yapıldı. 1500 polisle gerçekleştirilen baskında çeşitli suçlardan aranan 15 kişi yakalanmış, 5 tabanca, uyuşturucu maddeler ve bazı çalıntı mallar ele geçirilmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nce İstanbul’un suç merkezlerinden Beyoğlu Hacıhüsrev Mahallesi’ne operasyon düzenlendi. Özel Harekat, Çevik Kuvvet ve Asayiş’ten oluşan bin 500’e yakın polisin katıldığı operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda zanlı gözaltına alındı. Operasyonda çalıntı eşya, suç aletleri ve narkotik maddeler ele geçirildi.

İstanbul polisi, suç ile özdeşleşmiş mahalleleri gözaltına aldı. Vatandaşların en önemli güvenlik sorunlarından birisi haline gelen kapkaç, yankesicilik, hırsızlık ve uyuşturucu satıcılarının İstanbul’da belirli mahallelerde yerleştiğini tespit eden emniyet güçleri art arda operasyon düzenliyor. Son 3 ay içerisinde Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi, Esenler Karabayır Mahallesi, Beyoğlu Hacıhüsrev Mahallesi ve Fatih Haydar Mahallesi’ne sabah erken saatlerde şok baskınlar düzenlendi. Sabah erken saatlerde bini aşkın polisle düzenlenen baskınlarla ilgili üst düzey bir emniyet yetkilisi; “Bu bölgeler küçük çocukların suça itildiği bölgeler. Burada aileler çocuklarını kapkaç ve hırsızlık yapmaya, uyuşturucu satmaya zorluyor. İstanbul’da 10’dan fazla bu tip mahalle var. İstanbul’u suçtan kurtarmak istiyorsak bu bölgeleri gözetim altına almalı, suçu kaynağında kurutmalıyız. Bu tip yerlere baskınlarımız devam edecek.” diye konuştu. Başka bir emniyet yetkilisi de bu mahalleler için, “Evlerini gündüz uyuşturucu satmak, kapkaçta ele geçen malzemeleri toplamak için kullanıyorlar.” diyor. İstanbul Emniyeti’nin raporlarına göre şafak baskınları düzenlenen bu mahallelerden başka; Üsküdar-Selamsız, Gaziosmanpaşa-Bursa, Beyoğlu-Dolapdere ve Tarlabaşı, K.Çekmece-Altınşehir ve Kanarya mahalleleri uyuşturucu ve kapkaç organizasyonlarının merkezi olarak görülüyor. Suç mahallelerini belirleyen polisin birçok sıkıntısı var. Emniyet yetkilileri sıkıntılarını şöyle özetliyor: “Gecekondu yerleşimi bölgelerde belirgin adreslerinin bulunmaması. Polise operasyon sırasında taşlı sopalı saldırıda bulunulması. Aranan kişi yakalanmak üzereyken mahalle sakinlerince kargaşa ortamı oluşturulması. Evlerin birbiri ile bağlantılı olması ve çevresinin duvarlarla örülü olması.”

Suç merkezlerini tespit eden İstanbul polisi 2006 yılı başından itibaren Karabayır, Sarıgöl, Haydar ve son olarak Beyoğlu Hacıhüsrev mahallelerine şok baskınlar düzenledi. 18 Ocak’ta Esenler’in Karabayır Mahallesi’ndeki 9 eve bin polisle düzenlenen operasyonda 7 uyuşturucu satıcısı gözaltına alındı. Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’ne 24 Şubat’ta bin 500 polisle düzenlenen operasyonda 30 ayrı evde arama yapılırken, 15 kişi gözaltına alınmıştı. Dün sabah saatlerinde de Beyoğlu Hacıhüsrev Mahallesi’ne şafak baskını düzenlendi. Çeşitli suçlardan aranan 8 kişiyi yakaladı. Ailelerince suça itildikleri için koruma altına alınan, fakat yurtlardan kaçırılan küçük yaştaki 7 çocuk da gözetim altına aldı. Çocukların yurtlara teslim edileceği bildirildi. Operasyonda 4 adet tabanca ele geçirdi.

İstanbul’da kurtarılmış 10 bölge

Emniyet, İstanbul’da polisin arama yapmakta zorlandığı suç merkezlerine tek tek şafak operasyonu düzenliyor. Bini aşkın polisle gerçekleştirilen baskınların üçüncüsü dün Beyoğlu’ndaki Hacıhüsrev semtine yapıldı. Daha önce Karabayır (Esenler) ve Sarıgöl (Gaziosmanpaşa) mahallelerine operasyon düzenleyen polis, baskınların süreceğini belirtiyor. Emniyet’e göre, başta kapkaç olmak üzere birçok sokak çetesi İstanbul’daki 10 mahallede yuvalanıyor.

3 ayda 492 sokak satıcısı ele geçti

Narkotik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İstanbul’da son 3 ay içerisinde sokak satıcılarına karşı 232 operasyon düzenledi. 492 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda 321 kilogram eroin, 190 kilogram esrar ve 1 buçuk milyon adet ecstasy ve captagon uyuşturucu hap ele geçirildi. Yetkililer özellikle okul önlerinde uyuşturucu satışının yoğunlaştığını ve hapların 3-5 YTL arasından pazarlandığını söylüyor. İstanbul’da kapkaç ve yankesicilik de vatandaşların korkulu rüyası. Günde ortalama 200 kişi hırsızlık, 5 kişi gasp, 10 kişi kapkaç ve 15 kişi de yankesicilik olayından mağdur oluyor. Verilere göre olayların en çok görüldüğü ilçelerin başında Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş, Ümraniye, Kartal, Bakırköy, K.Çekmece geliyor. Hırsızlık ve kapkaç olaylarında en çok 6-16 yaşları arasındaki çocuklar dikkat çekiyor. Ara sokaklarda çocukların yerini bıçaklı ve silahlı gaspçılar alıyor. Bu kişiler, kabanlarının altına sakladıkları suç aletleriyle vatandaşlara karşı akıl almaz saldırılar gerçekleştiriyor.