Sokak çocukların sorunları tartışıldı

Adıyaman'da madde bağımlılığı ile sokakta çalışan ve yaşayan çocukların sorunları masaya yatırıldı.

Vali Halil Işık başkanlığında valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali yardımcısı Selami Işık, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Sosyal Hizmetler Müdürü İsmail Akgün, İl Müftüsü Mehmet Avcı, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Kutlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Alagöz ve İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik katıldı.

Toplantıda durum tespiti yapılarak, madde bağımlılığı ile sokakta çalışan ve yaşayan çocukların korunmasına karşı alınacak etkin yöntemler, durum tespiti ve çözüm önerileri konuşuldu.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Hasan Çokgüler, şehirde sokak çocukları diye tabir edilen çocukların en büyük sorunlarının eğitimsizlik ve köyden kente olan göç olduğunu söyledi. Ailelerin kendi devamlılıklarını sürdürebilmek için çocuklarını da çalışma yaşamının içine kattıklarını kaydeden Çokgüler, “Çocuklar kontrol altına alınmalı, anne ve baba bu konuda eğitilmeli ve bu görevleri yerine getirmeyen anne ve babaların çocuklar üzerindeki velayeti gerekirse alınmalıdır.” dedi.

Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, ilde sokakta yaşayan çocuk bulunmadığını kaydederek, 2003 yılında 190, 2004 yılında 155, 2005 yılında 44 ve 2006 yılı içerisinde de 25 çocuğun sokakta çalıştığını söyledi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanları ile müşterek olarak ailelere gittiklerini ve onları ziyaret ettiklerini anlatan Sağlam, “Ailelere yaptığımız bu ziyaretler sonucunda bir çok çocuğu bali diye tabir ettiğimiz uçucu maddeden kurtardık.” dedi.

Vali Halil Işık, sokak çocukları sorununun Adıyaman’da GAP Projesi kapsamında yer alan Atatürk Barajının tutulması, bölgede terör kaynaklı yaşanan göçler ve yoksulluk ile birlikte sorun olmaya başladığını belirterek, “Adıyaman’da sanayileşme ve istihdam alanlarının son derece kısıtlı olması beraberinde işsizliği ve yoksulluğu getirdi. Ekonomik olarak alt sosyo ekonomik katmanda yer alan aileler varlıklarını ve sürekliliklerini korumak amacı ile henüz ilköğretim çağında olan çocuklarını çalışma yaşamına ittiler. Çalışma yaşamı içinde yer alan bu çocukları sokaklarda ve son derece riskli koşullarda çalışmaya başladılar. Sokağın getirdiği riskler sonucunda kimi öğrenimlerini yarıda bırakmak durumunda kaldı, kimi suça bulaştı kimi ise bağımlılık yapan maddelerle tanışarak madde bağımlısı haline geldi. Bunun sonucu olarak başta çalışan çocuklar olmak üzere sokak çocukları sorunu ortaya çıkmış oldu.” dedi.

Vali Halil Işık, sokak çocukları alanında yeni hizmet politikalarının belirlenmesi ve işbirliğinin sağlanması amacı ile sokak çocukları kurulu oluşturdukları ifade ederek, söz konusu kurulun görev ve tanımlamalarının yapıldığını ve bu konuda çalışmaların acilen başlatılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.