Sokak hareketleri sosyal istikrari zedeler

AMERIKE - Fethullah Gülen Hocaefendi, sokak hareketlerinin ekonomik ve sosyal hayattaki olumlu havayi zedeleyecegini söyledi.

Geçmis yillarda ülkede hortumlama olaylarinin yasandigini vurgulayan Gülen, günümüzde çogunlukla ‘aman çalmayalim, çirpmayalim’ diyen kisilerin isbasinda olmasinin ekonomik hayati olumlu etkiledigini belirtti. Bir milletin kendisine güven duymasi durumunda ‘psikolojik problem’lerin asilacagini dile getiren Fethullah Gülen, “Olumlu psikolojiyi sokaktaki hadiselerle kirabilirler. Dolayisiyla ben endise duyuyorum, ülke sarsilabilir. Bir kisim seylerin iyi gittigi muhakkak. Ancak isler biçak sirtinda götürülüyor gibi. Son zamanlarda, kus gribi bile ne kadar sarsti ülkeyi. Bence bu mevzuda da dikkatli olmamiz, ülkeyi, ülkenin ekonomisini ve insanimizin itibarini düsünmemiz gerekir.” dedi.

Irak konusunda çekimser kalinmasinin Türkiye’ye bölgede itibar kazandirdigini söyleyen Gülen Hocaefendi söyle konustu: “Devlet-i Aliye’nin yerle bir edilmesi bölgedeki tesirimizi azaltti. Buna katkida bulunan bölge halki sonradan pisman oldu. Hiristiyan’i da, Yahudi’si de, Müslüman’i da ‘Devlet-i Aliye’nin hakim oldugu dönemde huzur vardi. O bosluk doldurulamadi.’ diyor. Türkiye’nin bölgedeki eski fonksiyonunu eda edebilmesi için suuraltinda yüksek bir kredisi var. Oralara giden arkadaslarimiza ‘Büyük bir devletin çocuklari geliyor’ diye itibar gösteriyorlar. Türkiye biraz derlenip toparlansa, saglam yere bassa o itibari kullanacak. O zaman bölgede müessir olur.”

Dogal afetlerle ilgili degerlendirmelerde de bulunan Fethullah Gülen, afet ve musibetlere tamamen ‘natüralist ve materyalist mülahazalarla’ yaklasilmasini elestiriyor. Afetlerde insanoglunun da katkisi bulundugunun altini çizen Gülen Hocaefendi, “Bu afetler insanlarin yanlis yaptiklari bir kisim hatalardan dolayi da olabilir. Hatta böyle bir yanlislik belki küre-i arzda kiyametin kopmasina bile sebebiyet verebilir. Sonra zincirleme reaksiyonlarla o, Günes Sistemi’ne de siçrayabilir. Çöllerde yapildigi muhakkak. Belki deniz diplerinde de nükleer denemeler yapiliyor. Atmosferle oynuyorlar, yani bir taraftan Cenab-i Hakk’in ikazi varken, diger taraftan bizim tabiata karsi isledigimiz cinayetler var. Adeta onun cezasini çekiyoruz.” diye konustu.