Sokak köpekleri kısırlaştırılıyor

Edremit'in Akçay beldesinde bulunan sokak köpekleri tek tek toplanarak kısırlaştırılıyor.

Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu, sokak hayvanları kampanyasının 15 Nisan’a kadar süreceğini söyledi.

Akçay Belediyesi tarafından başlatılan “Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Aşılama Kampanyası” başladı. Akçay Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Çevre ve Sokak Hayvanları Koruma Derneği işbirliğinde başlatılan kampanyaya Edremit Körfezi Hayvan Dostları Derneği de destek verdi. Kampanya kapsamında toplanan sokak köpekleri uzman veteriner hekimler tarafından ameliyat edilerek kısırlaştırılmaya başlandı.

Kampanyanın 15 Nisan tarihine kadar süreceğini de belirten Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu, çalışmalar için Çanakkale’den hayvan ambulansı ve seyyar hayvan ameliyathanesi geldiğini ifade etti. Başkan İnceoğlu, sokak hayvanlarının ameliyat ile kısırlaştırdıktan sonra gerekli aşılarının yapıldığını ve küpe takılarak tekrar doğal yaşamlarına bırakıldığını söyledi.

Edremit Körfezi hayvan Dostları Derneği Başkanı Kazım Şahin ise ilk bölgede böyle bir uygulama yapıldığını belirterek, “Akçay Belediyesi’nin sokak hayvanları için yaptığı uygulama çok önemli. Bizlerde hayvan Dostları Derneği olarak destek veriyoruz. Uygulamanın diğer belediyelere örnek olmasını istiyoruz” diye konuştu.