Sokak köpekleri sorunu kurumlari karsi karsiya getirdi

SAKARYA - Sakarya'da halkin sagligini tehdit eden ve sayilari 3 bin oldugu tahmin edilen sokak köpekleri konusunda tartisma büyüyor. Sokak köpekleri yüzünden kurumlar karsi karsiya geldi.

Sakarya Genç Isadaklari Dernegi’nde önceki gün bir araya gelen sehrin en etken 14 oda ve dernek baskani, sokak köpekleri konusunda belediyeleri uyarmisti. Görevini yapmayan belediyeler hakkinda suç duyurusunda bulunmaya hazirlanan Sivil Toplum Platformu’nun açiklamasi sonrasinda belediye ile veteriner odasi karsi karsiya geldi. Büyüksehir Belediyesi Saglik Isleri Daire Baskani Ömer Kahveci, sivil toplum örgütlerinin sokak köpekleriyle ilgili kamuoyunu yanlis yönlendirdigini öne sürdü. Kahveci, mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde sorunun çözümünün mümkün olmadigini söyledi. Kanunlarin sokak köpeklerinin barinakta toplanmasini bile yasakladigini iddia eden Ömer Kahveci “Ben ve personelim sokak köpekleriyle ilgili yaptigimiz çalismalar nedeniyle halen yargilaniyoruz. Yasalar ne yazik ki insandan çok hayvanlara deger vermis. Biz de bu yasalara uymak zorundayiz. Sivil toplum örgütleri ve vatandaslar bunu bilmeli” dedi. Kamuoyunun yeni yasal düzenlemeler için yasa yapicilara baski olusturmasi gerektigini belirten Ömer Kahveci ” Eger yasalarda bir degisiklik olmazsa Adapazari sokaklarinda köpekleri görmeye devam edeceksiniz. Biz buna ragmen, mevcut durumda ne yapilabiliyorsa yapmaya çalisiyoruz. Önümüzdeki hafta bir rehabilitasyon merkezi açacagiz” seklinde konustu.

BELEDIYE ISIN ALTINDAN KALKAMAYACAGI DÜSÜNCESIYLE GÖREVDEN KAÇIYOR

Sakarya Bölgesi Veteriner Odasi Baskani Mustafa Yildiz ise belediyenin görevden yasalari bahane ederek kaçtigini söyledi. Kanunda sokak köpeklerinin yakalanip kisirlastirildiktan sonra yine ayni yasam alanina birakilmasinin öngörüldügünü ifade eden Yildiz, belediyenin kanunda olan görevlerini de yerine getirmedigini vurguladi. Ankara, Izmir gibi büyük kentlerde sorunun hayvanlarin yakalanarak kisirlastirilmasi ve barinaklarda bakilmasiyla çözüldügünü ifade eden Yildiz, “Bu gün Türkiye sartlarinda ancak bu sekilde sorunun üstesinden gelinebilir. Kanunda belirtilen düzenleme uzun vadede, sokak köpeklerinin sayilarinin azilmasiyla mümkün olur. Sakarya’da kuduz vakalari giderek artarken, halkin sagligi büyük tehdit altindayken, yasalari farkli yorumlayarak isten kaçmak art diyetli olmaktir. Belediye bu isin altindan kalkamayacagi düsüncesiyle görevden kaçiyor. Eger iyi niyetli olsa bizimle irtibat kurar ve meseleyi hep beraber çözebiliriz. Ama bunu yapmiyorlar. Bugün sokak köpekleriyle ilgili olumsuz bir durumda tek sorumlu belediyelerdir. Vatandas hakkini hukuki yollardan belediyeden arayabilir.” seklinde konustu.