Sokaklarda hakimiyeti sağlayın!

İçişleri Bakanlığı'nın yeni hedefi "daha ortaya çıkmadan" suçun önüne geçilmesini sağlamak. Kolluk kuvvetleri artık suçun oluşmasını önleyici tedbirler de alacak.

Son yıllarda artan suç oranları ve çeşitliliği nedeniyle başlatılan uygulamada, suç ile mücadelede başarıyı arttırmak hedefleniyor. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu bu çerçevede “Önleyici Güvenlik Tedbirleri” ile ilgili olarak 81 İl Valiliği’ne bir genelge yayınladı.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kolluk kuvvetlerinin suça yönelik faaliyetleri yakından izleyeceği, suçu önlemek için gereken tedbirleri zamanında ve eksiksiz alacağı vurgulandı. Bu konularda ihmal veya kayıtsızlık gösteren personele ise müsamaha gösterilmeyeceği kaydedildi.

Genelgeye göre, kolluk kuvvetleri ‘suç analiz çalışmalarına’ büyük önem verecek. Azami kapasitesi arttırılmış motorize ve yaya devriye ekipleri ile sokak hakimiyetinin sağlanması hedeflenirken, devriye hizmetleri ağırlıklı olarak resmi kıyafetli ve yaya olarak gerçekleştirilecek. Motorize ekipler ise halkın yoğun olduğu bölgeler ile yaya devriyelerin görevlendirilmesinin mümkün olmadığı yerlerde görev yapacak.

Genelgede devriyelerin vatandaşların daha kolay ulaşabileceği, rahatlıkla iletişim kurabileceği, ihbar, şikayet ve isteklerini kolaylıkla bildirebilecekleri bir irtibat görevlisi olarak çalışacağı vurgulanıyor.