Sokaklarda ‘sigara polisi’ devriye gezecek

Fransa’da 1 Şubat’tan itibaren geçerli olana geniş kapsamlı sigara yasağını denetlemek üzere 175 bin “sigara polisi" devriye gezecek.

Independent gazetesinin haberine göre, Fransa’da bu haftadan itibaren 175 bin polislik bir sigara birliği okul, fabrika ve ofisler başta olmak üzere bütün “kamusal alanları” sigara içilip içilmediğini kontrol etmek üzere gezecek ve “koklayacak”.

Fransa’da restoran ve barlarda sigara içilmezi teorik olarak 1991 yılından bu yana yasak ancak bu yasak, 1 Şubat’tan itibaren ise ülke genelindeki hemen hemen bütün kapalı alanları içine alacak şekilde genişleyecek. Yasağı delerek kamuya açık kapalı yerlerde sigara içenler yaklaşık 130 YTL para cezası ödemek zorunda kalacak.

Benzer yasaklar halen İrlanda, İspanya, İsveç’te yürürlükte bulunuyor. İngiltere de çok yakında bu yasağı destekleyen ülkeler arasına girmeye hazırlanıyor.

TÜTÜNE EK VERGİ ÇÖZÜM OLMADI
Fransa’da son birkaç yılda sigara kullanımının engellenmesi için tütüne getirilen vergi yüzde 40 oranında arttırıldı. Bu çerçevede ülkede bir paket sigara yaklaşık 7,5 YTL’den satılmaya başlandı. Bu adım, Fransa’yı Avrupa’da sigara fiyatının en yüksek olduğu ülkelerden biri haline getirdi.

Ancak söz konusu fiyat artışı, ilk etapta etkili olsa da Fransa’da son dönemde sigara kullanımında, özellikle gençler arasında, ciddi bir artış göze çarpıyor. İstatistiklere göre 12 yaşından büyük her 3 Fransız’dan biri düzenli olarak sigara içiyor.

Fransa Sağlık Bakanı Xavier Simon, Fransa’da her yıl 66 bin kişinin sigara yüzünden yaşamını yitirmesine ve bunlardan 6 bininin sigara kullanıcısı olmamasına tepki gösterdi. Simon, söz konusu yasa ile 1 Şubat’tan itibaren kimsenin sigara dumanıyla bir başkasına zarar vermeyeceğini söyledi.