Söke Ovası ikinci defa sular altında kaldı

Büyük Menderes Nehri'nde su seviyesinin yükselmesi sonucu, Koçarlı ve Germencik ovalarından sonra Söke Ovası da sulara gömüldü.

Aydın’da üç gündür devam eden yağmur sebebiyle sabah saatlerinde Büyük Menderes Nehri’nde başlayan su seviyesi yükseldi. Devlet Su işleri (DSİ) Aydın 211. Şube Müdürü Mevlüt Aydın, Aydın Sulama Başmühendisi Köksal Özdemir, DSİ 21. Bölge İşletme Bakım Şefi Cengiz Koç ve Söke Ovası Sulama Birliği Sekreteri Ömer Yıldız bölgede inceleme yaptı. DSİ 211. Şube Müdürü Aydın, Söke’de şu anda meydana gelebilecek olağanüstü bir duruma kaşı tedbirlerin alındığını belirterek, “Su seviyesini periyodik olarak ölçmekteyiz. Bu aşamada yapılabilecek fazla bir şey yok. Gözlemlerimiz devam ediyor.” dedi.

Söke Ovası’nda yaklaşık 20 bin dönüm arazinin ikinci defa sular altında kaldığı söyleyen Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Muhsin Örnek ise Büyük Menderes’in ıslah çalışmalarının ve Çine Barajı’nın bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. Örnek, “Bu önlemler bir an önce alınmazsa ova her kış su altında kalmaktan kurtulamaz. Şu anda Burunköy, Akçaya, Kisir, Nalbantlar, Karacahayıt, Özbaşı ve Çalıköy köylerindeki tarım arazileri nehrin taşmasından etkilenmiş durumda. Bu ikinci taşkınlar, çiftçimizin tarlaya inmesini ve ekim sezonunu geciktirecektir.” şeklinde konuştu.