‘Sol partiler İtalya’daki gibi bir başbakan seçmeli’

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, sosyal demokrat partilerin İtalya'daki gibi ittifak anlayışı ile bir araya gelerek, ortak bir başbakan adayı ve ortak bir program hazırlaması gerektiğini söyledi.

Çorum’u ziyaret eden Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, parti binasında düzenlediği basın toplantısında sol partilerin durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Son günlerde yapılan bazı anketlerde AK Parti’nin birinci olduğu, ikinci sırayı ise kararsızların oluşturduğuna dikkat çeken Murat Karayalçın, bunun önüne geçilmesi için sosyal demokrat partilerin mutlaka bir araya gelmesi gerektiğini ifade etti. İtalya’daki gibi bir modeli baştan beri dile getirdiklerini belirten Karayalçın, “Bizim çözümümüz solun tek parti çatısı altında toplanması değil, soldaki farklı çatıların bir ittifak anlayışı ile bir araya gelmesidir. Yapılması gereken birlikteliktir. Sosyal demokrat partiler bir araya gelip ortak bir program hazırlamalı ve ortak bir başbakan adayı çıkarılmalıdır.” dedi.

İtalya’nın bu modeli uyguladığını dile getiren SHP lideri Karayalçın, eski AB komisyonu başkanı Romano Prodi’nin başkanlığında 8 İtalyan sol partisinin bir araya geldiğini, ortak bir İtalya programı hazırlandığını ve ortak bir başbakan adayı belirlendiğini hatırlattı. Karayalçın, “İtalya’da ortak bir başbakan adayı ve ortak programla 8 parti seçime giriyor. Ben bunu tutturmak için geçmiş yıllarda çok çalıştım ama bu konuda yeni bir çabam olmayacak, bunu gerçekleştirecek olan halkın bilincidir.” şeklinde konuştu.

Yapılan anketlere teknik ve istatistik açıdan eleştiri yönelttiklerini açıklayan Murat Karayalçın, sosyal demokratların hangi parti olursa olsun toplam oy oranlarının istenilen düzeyde olmadığını kaydetti. Anketlerde oy oranlarının yüzde 11 ile 14 arasında değiştiğini belirten Karayalçın, şunları söyledi: “Yüzde 14 veya 11’in üç sosyal demokrat parti itibariyle dağılımının ne olduğunu önemsemiyorum, önemli olan toplamın düşük olmasıdır. SHP, CHP ve DSP’nin toplam oylarının nereye vardığı veya ne olduğu önemlidir. Liseli öğrenciler arasında yapılan araştırmada, kendini Atatürkçü olarak gören öğrenci oranının yüzde 40’larda olduğu tespit edildi. Bu göstergeyi çok önemsiyorum. Buradan hareketle Cumhuriyetin temel değerlerine yönelik tehditlerin yöneldiği bir dönemde Cumhuriyetçi güçlerin gerilediğini görüyorum.”

Erken seçim konusuna da değinen Murat Karayalçın, erken seçim yapılmasının şimdilik rasyonel bir nedeninin olmadığını söyledi. Türkiye’de daha önceki yıllarda yapılan erken seçimlerin rasyonel kararlara dayanmadığını anlatan Karayalçın, yine irrasyonel şekilde erken seçim kararı alınabileceğini aktardı. Karayalçın, erken seçim olacaksa bunun TBMM’de temmuz ayında karara bağlanması gerektiğini yoksa erken seçimin yapılamayacağını dile getirdi.