Solaryum kanser riskini artırıyor

Daha bronz görünmek isteyenler ithal edilen solaryum cihazlarını tercih etmeye başladı.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, yapay bir güneş ışığı olan solaryumun, hem tedavi hem de estetik amaçlı kullanılabileceğini kaydetti. Avrupa’da başlayan estetik amaçlı solaryum kullanımının son yıllarda Türkiye’de de yaygınlaştığını ifade eden Aktaş, bunun bilinçsiz ve kontrolsüz kullanıldığında deri kanserine neden olduğunu uyarısında bulundu.
Prof. Dr. Aktaş, solaryumun yaydığı yapay ultraviyole ışığın vücutta biriktiğine dikkat çekerek, solaryumun mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini vurgulayıp, şu uyarılarda bulundu: “Çünkü, vücuttaki ultraviyole ışığının birikim dozunun çok iyi hesaplanması gerekir. Ancak, Türkiye’deki güzellik merkezlerinde solaryum cihazları çok rahat kullanılıyor. Bunları uygulayanların çoğunun da hiçbir tıbbi bilgisi yok. Kontrolsüz ve ölçüsüz yapıldığı için deri kanseri gelişiyor. Türkiye’de kesinlikle bronzlaşmak amacıyla suni ışıklara gerek yoktur. Çünkü Türkiye hiçbir ülkenin sahip olamayacağı doğal güneşe imkanına sahiptir. Hem bu cihazlar Avrupa’dan gelmektedir. Bu nedenle büyük bir ekonomik kayıptır. Güneş ışınlarının da kansorejen etkisi vardır. Günde 8 saat güneşte yatarsa 3 ayda kanser olur. Güneşli ülkelerde solaryuma gerek yok. Avrupa’da solaryuma ihtiyaç duyulması, bu ülkede doğal güneş imkanının her zaman olmamasındandır.”
Ultraviyole ışınları deride depo edildiğini, güneş ışığının uçup gitmeyerek kalıcı olduğunu anlatan Aktaş, “Yıllarca güneş ışınları deri altında kalır. 3 ay solaryum kullandıysak esmerliğimiz 1 yıl sürüyor. Demek ki 1 yıl vücutta kalıyor. Maalesef yetkili olmayan kişiler solaryum kullanımında kafasına göre uygulamalar yapıyor. Oysa solaryum kullanımı sedef hastalığı, ala hastalığı, egzema, saç dökülmeleri, kepeklenmeler, yağlanmalar, sivilceler gibi 20-25 hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bu hastalıklar için yeter ki kontrollü kullanılma ile çok iyi bir tedavi sağlanmaktadır” diye konuştu.