Solda birleşme için ‘İtalyan modeli’

Sosyaldemokrat Halk Partisi(SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye'de solda birleşmenin olamayacağını ancak solda birlikteliğin mümkün olduğunu söyledi.

Karayalçın, DİSK’in solda yeni parti kurmasına karşı olduğunu kaydetti.
Gazetecilerle kahvaltılı bir sohbet toplantısı düzenleyen Murat Karayalçın, solun birleşmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı. Kendisinin solda birlik için en çok fedakarlıkta bulunan kişi olduğunu, bunun için SHP Genel Başkanlığını, Başbakan Yardımcılığını bıraktığını dile getiren Karayalçın, SHP ile CHP arasında yaşanan birleşmeye karşın istenilen sonucun alınamadığını söyledi. SHP ile CHP’nin ayrı ayrı seçimlere girdiği dönemde toplam yüzde 19 oy aldıklarını, birleşmeden sonra ise CHP’nin yüzde 10.7 oy alabildiğini hatırlatan Karayalçın, “Birleşme tek başına bir çözüm değil. İnsanlar birleştiniz diye size oy vermiyor. Seçmenin önüne yenileşmeyle, yeni programla çıkmak gerekir” dedi.

Kendisinin bu tecrübeden sonra 1997 yılından beri solda birleşme yerine, solda birlikteliği savunduğunu açıklayan Murat Karayalçın, örnek olarak İtalyan solunu gösterdi. Karayalçın, İtayla’da 1996 yılında 8 sol partinin, ‘zeytin dalı modeli’ ile bir araya gelerek ortak bir program, ortak bir seçim bildirisi ve ortak bir başbakan adayı çıkardığını, bu 8 partinin Romano Prodi’nin öncülüğünde seçim kazanarak iktidara geldiğini kaydetti. Karayalçın, aynı modelin Türkiye’de uygulanabileceğini vurgulayarak, “Türkiye’de ne kadar sol parti varsa bir araya gelmeli, anlaşamadıkları konuları bir kenara bırakarak anlaşabildikleri konuları ön plana çıkarmalı, bunu ayrıntılarıyla açıklayıp projelendirmeli ve ortak bir program hazırlamalı. Daha sonra ise ortak bir başbakan adayı ile seçime gidilmeli” diye konuştu.

Sosyaldemokrat Halk Partisi solun birinci partisi olana kadar birliktelik veya birleşme konusunda yeni bir girişim başlatmayı düşünmediğini ifade eden Karayalçın, DİSK’in yeni bir sol parti kurmasına da karşı olduğunu açıkladı. “Solda bölünmüşlük var, çok fazla parti var” diyerek yeni bir sol parti kurmanın doğru olmadığını vurgulayan Karayalçın, “Her şeye rağmen bir parti kurarlarsa yolları açık olsun” dedi.