Somon asil bir balık onu yemeye kıyamam

Gazi Üniversitesi’nin Meclis kulisine getirdiği biyolojik yaş ölçüm cihazı kabine üyeleri ile tüm milletvekillerinin ilgisini çekti.

Önceki gün, Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in çıktığı cihaza dün de diğer Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener çıktı. 1,69 boy ve 84 kilo olan 52 yaşındaki Şener’in biyolojik yaşı 56 olarak ölçüldü. Uzmanlar biyolojik yaşın takvim yaşından fazla çıkmasını vücuttaki yağ oranının yüksekliğine bağladı. Cihazın verdiği sonuçlara göre Şener’in yağ hariç ağırlığı ise 59 kilo. Kabinedeki itirazcı tutumunu sağlığı konusunda da sürdüren Şener uzmanlara itiraz etti: “Kolesterolü 162 olan birine yağlı denmez.” Şener’e somon balığı yemesini tavsiye eden diyetisyen, beklemediği bir cevapla karşılaştı. Somon balığını çok nadir yediğini anlatan Şener, şöyle devam etti: “Belgeselleri izliyorum. Somon çok mücadeleci bir balık. Doğduğu yere ulaşmak için akıntıya karşı yüzüyor. Böyle asil bir balık yenir mi?”

Siyasetteki hareketsizliğin kiloya dönüştüğünü söyleyen Şener, “Hareket seçim zamanı artar. O dönem koşturup kilo verirsiniz, sonra ziyaretçi kabul ederken de alırsınız. Kilo almamak için sık sık seçim yapmak lazım. Makine de beni doğruluyor.” yorumunu yaptı. Şener, bir seçmenin kendisine, “Vekiller belediye seçimlerine, başkanlar da vekil seçimlerine neden girer?” diye sorduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Siyasete giren seçime istek duyar. Seçim olsun da nasıl olursa olsun. Seçim dönemi çok zevklidir. 4-5 yıla o sayede katlanılır.”