Son 10 günün terör bilançosu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Doğu ve Güneydoğu bölgesinde başlattığı operasyonlarda şu ana kadar 22 PKK'lı etkisiz hale getirildi.

Operasyonlarda örgüt mensuplarına ait çok sayıda gıda maddesi imha edildi, silahlara da el konuldu. Çıkan çatışmalarda toplam 11 güvenlik görevlisi de şehit oldu.
TSK baharın gelmesi ile birlikte PKK’ya göz açtırmıyor. Son 10 gün içinde Güvenlik güçleri operasyonlarını PKK’lıların var olduğu bütün dağlık alanlarında genişletmeye başladı. 2 Nisan tarihinden bu yana çıkan çatışmalarda toplam 11 asker şehit oldu. 14 PKK’lı öldürüldü, 8 PKK’lı ise sağ olarak yakalandı. Hakkari, Siirt, Şırnak, Bingöl, Tunceli, Amanoslara askeri sevkiyat sürerken, havadan da helikopterler operasyona katıldı.
Hatay’ın Amanos Dağları’a yönelik 20 Mart tarihinden bu yana sürdürülen askeri operasyon genişleyerek devam ederken, İskenderun Dörtyol, Erzin, Hassa, Reyhanlı, Samandağ, Belen ve Kırıkhan kırsallarında sürdürülen operasyon, karadan ve hava destekli sürüyor.
PKK’ya yönelik operasyona 4. Komando Tugay Komutanlığı, Hozat 51. Motorlu Tugay Komutanlığı, Bingöl 49 İç Güvenlik Tugay Komutanlığına bağlı birlikler katılıyor.
Yaklaşık 10 bin askerin katıldığı operasyonda, Tunceli -Bingöl sınırında ki operasyona özel hareket timleri ve Köy korucularının da katıldığı öğrenildi. Tunceli’nin Hozat ilçesinde ise 4 DHKP-C militanı çıkan çatışmada öldürüldü.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1, Tunceli’nin Pertek ilçesinde 1 Hozat ilçelerinde de 1, Şırnak merkezde 1, Cizre İlçesin de 2, Van’ın Başkale ilçesinde 1, Şanlıurfa’da 1 terörist yakalanırken; Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesinde 3, Bitlis Şehi Ormanları mıntıkasında 1, Tunceli Hozat ilçesinde 4, Bingöl Yayladere köyü kırsalında da 6 olmak üzere toplam 14 PKK’lı ölü ele geçirilidi.