Son 20 yılda sigara tüketimi arttı

Sağlık Bakanlığı sigara tüketimi konusunda uyardı. Verilere göre, Türkiye'de son 20 yılda sigara tüketimi yüzde 80 oranında artış gösterdi.

Bakanlık eğer önlem alınmaz ise 2020 yılında Türkiye’de 10 milyon kişinin hayatını sigaraya bağlı nedenlerle kaybedeceğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan verilere göre, Türkiye’de son 20 yılda sigara tüketimi yüzde 80 oranında artış gösterdi. Sağlık Bakanlığı, eğer önlem alınmaz ise 2020 yılında Türkiye’de 10 milyon kişinin hayatını sigaraya bağlı nedenlerle kaybedeceğini açıkladı. Ve yine eğer etkili önlemler alınmazsa bu yüzyılda bir milyar kişinin sigara yüzünden öleceği ve ölümlerin yarısının orta yaşlarda gerçekleşeceği öngörülüyor. Dünyada 15 yaş üzeri her 3 erişkinden birinin, nüfusun ise 1.2 milyarının sigara kullandığının ifade edildiği araştırmaya göre sigara kullananların yüzde 80’ini ise gelişmiş ülkelerde yaşıyor.

-KADINLARDA EĞİTİM ORANI YÜKSELDİKÇE SİGARA KULLANIM ORANI ARTIYOR-

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan çalışmaya göre, Türkiye’de de sigara kullanım oranı eğitim düzeyine ve cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Türkiye’de ilkokul eğitimi almış ve ilk okulu bitirmemiş erkeklerde sigara tüketim oranı düşüyor. Lise mezunu erkeklerin sigara tüketimi yükseliyor. Üniversite ve üstü seviyesinde eğitim alan erkeklerde ise sigara kullanım oranı düşüyor. Kadınlarda ise eğitim düzeyi yükseldikçe sigara kullanım oranı da artış gösteriyor. Sağlık ve eğitim alanında çalışanlarda ise sigara kullanım oranları Türkiye ortalamasının üzerinde seyrediyor. Türkiye’de 18 yaş üstü erişkinlerin yüzde 33.4’ü sigara kullanırken tüm ölümlerin yüzde 23’ü ise sigaraya bağlı nedenlerden kaynaklanıyor. Dünyada ise yılda 5 milyon kişi sigara kullanımı dolayısıyla ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.