Son 50 yıllık su taşkını bilançosu

Türkiye'de su taşkınlarının büyük can ve mal kayıplarına yol açtığı ortaya çıktı.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, taşkınların ülkeye faturası ağır oldu. Tarım ve enerji açısından büyük faydalar sağlayan yağışlar kontrol edilemediği için felakete dönüştü. En son Edirne’de yaşanan taşkınlar geçmiş yıllarda da hayatı olumsuz etkiledi. Son 50 yılda bin 800 taşkın yaşandı. Sel ve taşkınlara bin 344 kurban verildi. Ekili araziler sular altında kaldı emekler zayi oldu. DSİ’ye göre Türkiye taşkın ve sel tehdidi altında bulunan bir ülke. Yoğun yağmurların ve havanın aniden ısınmasıyla eriyen karlar taşkın tehlikesinin başında geliyor. Türkiye’de muhtemel sağnak yağışlarla birlikte havaların aniden ısınıp karların hızlı erimesi durumunda sel ve taşkın tehlikesi devam ediyor.

DSİ ise muhtemel sel ve taşkınlara karşı teyakkuza geçti. 25 bölge Müdürlüğü’ne gönderilen talimat yazısı ile taşkın hadiselerinde izlenecek yol belirlendi. Buna göre bölge müdürlüklerince taşkın planlarının yeniden gözden geçirilerek güncellenmesi ve genel müdürlüğün taşkın olaylarınnın başlangıcından itibaren sürekli bilgilendirilmesi istendi. Ülkede ani kar erime risklerine karşı havza ve depoların gözlem altında tutulması, baraj daimi teçhizatları ile iş makinesi ve ekipmanlarının eksikliklerinin giderilerek gerekli bakım ve onarımlarının yapılıp çalışmaya hazır halde tutulması talimatı verildi. Ayrıca derelerin kritik kesitlerinin kontrolü yapılarak ıslah çalışmaları gerçekleştirilmemiş dere yataklarına ikaz levhaları konulması kararlaştırıldı.

Devlet Su İşleri (DSİ) İşletme Bakım Dairesi Başkan Yardımcısı Selman Yıldırım, önemli büyüklükteki barajlarda suyun tehlikeli boyuta varan seviyeye ulaşmadığını açıkladı. Barajlardaki doluluk oranının normal olduğunun altını çizen Yıldırım şu bilgilere verdi: “Hatta geçen yılın aynı aylarına göre küçük bir düşmede söz konusu. Barajlardan kaynakllanabilecek sel ve taşkın gibi bir tehlike söz konusu değil. Barajlarımız 24 saat gözetleniyor. Şu an için kapakları açacak kadar doluluk oranımız söz konusu deği.”

Bu arada son yağışlarla içme, sulama suyu ve üretimi açısından önemli bir seviye kaydedildi. Marmara Bölgesi’nde sulama maksatlı barajların doluluk oranları şöyle: Marmara Bölgesi’nde yüzde 51, Ege’de yüzde 32, Akdeniz’de yüzde 49, İş Anadolu Bölgesi’nde yüzde 39,Karadeniz’de yüzde 50, Doğu Anadolu’da yüzde 43,Güneldoğu Anadolu’da ise yüzde 49.”

Enerji maksatlı barajların doluluk oranları ise; Ege Bölgesi’nde yüzde 19,Akdeniz’de yüzde 43, İç Anadolu’da yüzde 56,Karadeniz’de yüzde 43, Doğu Anadolu’da yüzde 26, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 47 oranında gerçekleşti.