‘Son gelişmeler terörle mücadelede zaaf yarattı’

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde son günlerde yaşanan olumsuz gelişmelerin terörle mücadelede zaaf yarattığını söyledi.

“Biz sıfır terörlü bir ülke teslim ettik bugünkü hükümete” diyen Zeki Sezer, “1999’da hükümet olduğumuz zaman biz terörü tamamıyla bitirdik.1999 ile hükümeti bıraktığımız 2002 yılı içerisinde bir şehit cenazesi hatırlamazsın. Bu demek ki kararlı, bilgili, vatansever bir hükümet ve adam gibi bir başbakan olunca terörü bitirmek kolay.” diye konuştu.

DSP’nin iktidar olduğu dönemde terörün hiç konuşulmadığına dikkat çeken Sezer, şunları söyledi: “Son günlerde artan terör olayları , terör olayı olmasının ötesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, bütünlüğüne karşı başlatma provaları var. Hükümet aymaz bir şekilde bunları önemsiz bir iş gibi görüyor ve göstermeye çalışıyor. Bu olayları yazan basını ve bunu söyleyen muhalefeti de abartmakla suçluyor sayın Başbakan. Bu provokasyona engel olamayan beceriksiz bir hükümet var.” şeklinde konuştu.

Teröre altyapı hazırlayan iki nedenin olduğunu dikkat çeken Sezer, “Birincisi; Avrupa Birliği süreci diye sayın Başbakan Türkiye’yi AB’ye taşıyoruz diye Türkiye’de azınlıklar yaratılabilmesinin önünü açtı. Brüksel zirve raporunu hatırlarsak AB’nin müzakere çerçevesinde Kürt kökenli, Alevi Bektaşi kökenli vatandaşlar azınlık olacak diye resmen yazıyor ve bizim hükümetimiz de resmen kabul etti ve altına imzasını attı. Bu yetmedi sayın başbakan gereksiz yere Türkiye’de alt kimlik üst kimlik tartışmaları başlattı. Türkiye’de bir Kürt sorunu vardır o da benim sorunumdur dedi. Bunu demokratik Cumhuriyet’le çözeceğiz dedi. Ben bu cümleleri bir yerden hatırlıyorum. Bizim yakaladığımız ve İmralı’da yatan İmralı sakini de kelimesi kelimesine aynı şeyleri söylüyor. O da aynı şeyleri söylüyor. Sayın başbakan isteyerek olduğunu düşünmüyorum tabi, birilerinin ekmeğine yağ sürecek davranışlarda bulunuyor. Başbakan’ı Edirne’den uyarmak istiyorum.” dedi.

Terörün tırmanışı artıran ikinci nedenin ise Irak’taki gelişmeler olduğunu ifade eden Zeki Sezer, “Orada fiilen bir devlet kuruldu, parasını bastı. Irak’ta otorite boşluğu yaratılmış oldu. Bu boşluk da ne yazık ki terörü besliyor. Biz iktidar olduğumuz dönemde Kuzey Irak’a gider belirli bir yere kadar güvenliğimizi alırdık. Şimdiki hükümet oraya girip güvenliği almak bir tarafa bu taraftan da tedbir alamayacak kadar güvenlik güçlerimizin elini kolunu bağlamış durumda. Bunu ben söylemiyorum güvenlik güçlerimiz söylüyor. Terörle mücadelede zaaf yaratıldı.” şeklinde konuştu.

AK Parti hükümetinin Türkiye’de en küçük yatırımının dahi olmadığına dikkat çeken Sezer, şöyle devam etti: “Arada bir yatırım yaptık diye duble yolları söylüyor sayın Başbakan. Bunlar yatırım değil, bunlar duble kazık. Ben yol yapılmasına karşı değilim, fakat geçen yıl yapılmış olan yollar bu yıl iki kez onarılmak zorunda kaldı. Türkiye’nin kaynaklarını esnafa, üretime, girişimciye ve köylüye aktarması gereken kaynaklarını duble kazıklara yem ediyor başbakan ve onun hükümeti.”

“Erken seçim konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Sezer, “Belli bir süre için yetki almış hükümetlerin o süreci doldurması daha doğru olur. Çünkü bir program yapmış ve o programı o sürece yaymış. O sürecin sonucu görmeli, iyi ise iyi, kötü ise vatandaş ona göre karar vermeli. 2007 yılının Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bugünkü meclisin Cumhurbaşkanını seçmesi doğru olmaz. Yasalara inanıyorum ve güveniyorum ama yapılan yasal olur ama etik olmaz. Cumhurbaşkanlığı seçimi için çok geniş bir uzlaşma gerekiyor.” dedi.