Son gün 31 aralık

Bursa İl Özel İdare'nin vergi borcu olan vatandaşların vergi borçlarına karşılık olarak sürdürdüğü hurda araç alımı 31 Aralık 2006 günü son bulacak.

08/07/2006 tarihli ve 26222 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5535 sayılı ‘Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine İlişkin Kanun’ uyarınca, trafik sicilinde adlarına kayıtlı bulunan motorlu taşıtlarını 31/12/2006 tarihine kadar kayıtlarının silinmesi ve hurdaya çıkarılması şartıyla İl Özel İdarelerine bedelsiz olarak teslim edenlerin hurdaya çıkarılan taşıta ilişkin ödenmemiş vergi borçları siliniyor.

Yasa gereği 21 Ağustos’ta hurda alımlarına başlaya Bursa İl özel İdare Makine İkmal Şube Müdürlüğü de Bursa ve ilçelerindeki vergi borcu olan vatandaşların hurda araçlarını 31 Aralık 2006 gününe kadar teslim almaya devam edecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Altuntaş, uygulamanın vatandaş açısından çok faydalı bir çözüm olduğunu belirterek, “Vatandaş uygulamadan çok memnun. Ağustos ayından bugüne kadar alımı yapılan hurda araç sayısı 428’e ulaştı. Belirlenen süreye kadar hurda araçların alımının ardından 2007 yılı içinde düzenleyeceğimiz ihale ile bu araçların satışını gerçekleştireceğiz. Bu uygulama sayesinde vatandaşlarımız kullanmadıkları hurda araçlara vergi ödeme yükünden kurtulacak, bir taraftan da bu ekonomiye kazandırarak devletimiz de gelir elde edecek” şeklinde konuştu.

Müdür Erçik, geçtiğimiz günlere kadar kendilerine haftada 30 araç geldiğini ama yılsonu itibarı ile gelen araç sayısının günde 40 aracı geçtiğine işaret ederek, ” Bu uygulamadan en çok faydalananlar ise yüklü vergi borcu olan vatandaşlar. Vatandaşlarımızın bu uygulamadan faydalanması için Vergi Dairesinden borcuna ilişkin, trafik tescil dairesinden araca ilişkin belgeler ve araç ruhsatları ile gelip araçlarını İl Özel İdaresi Makine İkmal Şube Müdürlüğü’ne tutanakla teslim edebilirler” şeklinde konuştu.

Hurda alım kapsamına giren araçları otomobil, arazi taşıtları, motosikletler, minibüs, panelvan, motorlu karavan, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici olarak belirten Erçik, hurda araç tesliminde vatandaşların araçların mekanizmalarını eksiksiz getirmesinin önemle altını çizdi.