Son iki ayda 40’a yakın galeri iş yerine kilit vurdu

Bankaların sıfır otomobiller için sunduğu cazip krediler ve otomotiv firmalarının fiyat indirme yarışı, ikinci el piyasasını olumsuz etkiledi.

Hükümete, ikinci el piyasasını hareketlendirme çağrısı yapan İduğ, “Bankalar da ikinci el otoya uyguladığı faiz oranını düşürmeli” dedi.
EGOD Yönetim Kurulu Başkanı İduğ, sıfır otomobil ve motorlu araçlarda fiyatların düşmesi ve garanti sürelerinin 5 yıla uzamasının sektörde büyük sıkıntıya yolaçtığına dikkat çekti. İduğ, hükümetin piyasaları hareketlendirmek için ikinci el otomobillerin satışını teşvik etmesi gerektiğini söyledi. İkinci el otomobillerde fiyatların dibe vurduğuna dikkati çeken İduğ, şöyle devam etti:

“Otokent’te (İzmir Oto Galericileri Sitesi) son iki ay içinde 40’a yakın galeri iş yerine kilit vurdu. İkinci el piyasasında hareketlenme olması servis ve oto tamiri yapan esnafın işlerini canlandıracak, piyasalar hareketlenecek. Çünkü ikinci el otomobil alan mutlaka otomobiline en azından bir bakım yaptırıyor. İzmir’deki sanayi sitelerinde faaliyet gösteren yaklaşık 2 binin üzerinde yedek parça satıcısı ve oto tamircisi var. Her birinde 3-4 kişinin çalıştığını düşünürsek, yaklaşık 8 bin kişiyi ve ailelerini ilgilendiren bir konu. Hükümetin ikinci el piyasasını mutlaka hareketlendirmesi gerek. Aksi halde pek çok insan işsiz kalacak, esnaf kepenk indirecek.”
Bankaların da ikinci el otomobillere uyguladığı faiz oranlarını, sıfır otomobillere uyguladığı oranlara yaklaştırması gerektiğini belirten EGOD Başkanı İduğ, faiz indiriminin piyasada çok olumlu etkisi olacağını söyledi. Piyasalarda ciddi nakit sıkıntısı olduğuna dikkati çeken İduğ, “Banka faiz oranlarının ikinci elde yüzde 1 seviyelerinde olması gerekiyor. Bu girişim, piyasalarda ciddi bir hareketlilik sağlar” şeklinde konuştu.