Son yılların en sert kışını yaşıyorlar

Aralık ayında son 120 yılın en sıcak kışının yaşandığı Özbekistan'da, bugünlerde devam eden kar yağışı bütün yurtta etkili oluyor.

Meteoroloji yetkilileri kar yağışının daha 3-4 gün devam etmesinin beklendiğini söylüyor. Kar yağışı etkisini sürdürürken ülkenin en stratejik ana yollarından olan Taşken-Ferhana Vadisi yolu, geçici olarak ulaşıma kapatıldı.

Kent sakinleri, son 30-40 yıldan bu yana bu şekilde kar görmediklerini söylüyor.

Özbekistan Olağanüstü Hal ve Tabii Afetler Bakanlığı, yoğun kara rağmen ülke genelinde olağan dışı bir hadisenin yaşanmadığını bildirdi. Bakanlık yetkilileri, sadece Taşkent ile Fergana Vadisi’ni birbirine bağlayan karayolunun güvenlik gerekçesiyle geçici olarak ulaşıma kapatıldığını dile getirdi. Yaklaşık bin 500 rakımda geçen ve iki tünenle başkent ile ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı Fergana Vadisi’ni birbirine bağlayan ana yolun, son yağan kar yağışı üzerine ikinci bir emre kadar ulaşıma kapatıldı. Kara ulaşımının kesildiği Fergana Vadisi’yle ulaşım, hava ve demir yolu ile yapılabiliyor.

Çığ düşmesi veya mahsur kalma gibi olayların yaşanmadığı ülkede, aşırı kar yağışı üzerine trafik kazalarının meydana geldiği belirtildi.

“Karın kalınlığı Taşkent’te 30 santimetreye yaklaşırken bazı yerleşim yerlerinde ise bir metreyi buldu.