Son zamanlarda yeni bir adet çıktı

Nerede kaza olsa, hemen onlarca ambulans ve çekici polisten önce oraya üşüşüyor.

Siz can derdindeyken onlar post kavgası yapıyor. Ambulansların yüzde 80’i de kaçak.

Son zamanlarda yeni bir adet çıktı. Diyelim ki bir kaza yaptınız. Daha inip siz aracınızdaki hasara bakmadan, etrafınızda 7-8 tane çekici birden bitiveriyor. Ne olduğunu anlayamadan başlıyorlar size akıl vermeye:

– Polis çağırma, işin uzar…
– Biz hemen götürelim, tanıdık tamirciler var…
Bu arada, aralarında da reka bet yaşanıyor. Hatta kavga bile ediyorlar. Eğer yaptığınız kaza biraz daha ciddiyse ve olay yerinde yaralılar varsa, bu kez işe ambulanslar da karışıyor. Siz can derdindeyken, birdenbire etrafınızda 10’dan fazla özel ambulans beliriyor. Yaralınızı kurtarmayı, hastaneye götürmeyi teklif ediyorlar. Bu arada fi yatlar da havada uçuşuyor:
– 50 YTL’ye götürürüm abi…
– Bizim ambulansta her türlü donanım var, hemen alalım…
– En uygun fiyat bizimki…
Yine çekiciler gibi ambulans şoförleri de yaralıları kapmak için kendi aralarında yarış başlatıyor. Siz ölümkalım derdindeyken, onlar post kavgası yapıyor.

Son olay Çorlu’da yaşandı. Bir kişinin yaralandığı kaza yerine 4 ambulans birden gitti. Sağlık ekiplerinin yaralıyı kapma yarışı yüzünden, görevliler iş yapamadı. Bu manzaralar özellikle İstanbul’da her gün onlarca kere yaşanıyor. Bu ambulansların çoğu ruhsatsız ve kaçak. Hastanelerin çevreleri ambulans duraklarına dönmüş durumda. Bunun yanında ruhsatlı çalışan ve gerekli denetimlerden geçen özel ambulans şirketleri de var. Ama bu konu suistimal ediliyor.

TELSİZLERİ DİNLİYORLAR

Ambulansların ve çekicilerin her kazaya anında gelebilmelerinin sebebi olarak telsizleri dinlemeleri gösteriliyor. Çoğu zaman polisten önce gittikleri de oluyor. Çünkü gerek TEM gerekse diğer karayollarında belli noktalarda bekliyorlar. Özellikle TEM’in kenarında her kilometre başında bir çekici görmek mümkün. Elbette çekiciler ve ambulanslar hizmet veriyorlar ve onlara ihtiyacımız var. Ama bunu bir düzene oturtarak vatandaşın mağduriyetini önlemek gerekiyor. Vatandaşlar, kaza yerlerine gelen ambulanslar ve çekicilerden sonra yakında tamirci ve kaportacılar da gelirse şaşırmamak gerektiğini söylüyor.

FARUK ERDEM