‘Sorun demokratik projelerle çözülebilir’

Demokratik Toplum Partisi (DTP), eylemlerde ölen çocuklarının sorumluluğunun "Kadın da olsa, çocuk da olsa güvenlik güçlerimiz müdahale edecektir" diyen Başbakan'a ait olduğunu iddia etti.

Türk, Başbakan’dan randevu taleplerine halen bir cevap alamadıklarını bildirdi.

DTP Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk birlikte parti merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, Güneydoğu ve İstanbul’da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiler.

Tuğluk, Türkiye’de yaşanan ve ölümlerle sonuçlanan gösteriler kadar üzücü olanın Başbakanın tutum ve açıklamalarının olduğunu, bu nedenle de yaşananlardan AKP Hükümeti ve Başbakanın sorumlu olduğunu iddia etti.

Güneydoğu’daki gösteriler sırasında yaşanan ölüm olaylarına dikkat çeken Tuğluk, Fransa’da yaşanan eylemleri örnek göstererek, hiçbir hukuk devletinde silahlı olmayan eylem biçimlerine karşı silah kullanılmacağını söyledi. Tuğluk, eylemlerde çocukların öldürüldüğünü iddia ederek, bu çocukların eylem içerisinde olmadıklarını öne sürdü. Başbakanın, “Kadın da olsa, çocuk da olsa güvenlik güçlerimiz

müdahale edecektir. Kadınlar çocuklarına sahip çıksınlar, sonra ağlamasınlar” sözlerini hatırlatan Tuğluk, “Başbakan, anaları tehdit ederek çocuk ölümlerini ve yaşanan şiddeti meşru gördüğünü ortaya koymuştur. Krallar ve diktatörler bile çocukları öldürmüş de olsalar açık bir ifade ile “çocukları da öldürürüm” diyememişlerdir. Başbakan ve AKP Hükümeti çocuk ölümlerinde ve yaşanan vahşette sorumlu olduklarını itiraf etmişlerdir. Ve Sayın Başbakan şunu bilsin ki, bizler de bu ülkenin ve çocuklarımızın geleceği için çocuklarımıza bedenimizi siper edeceğiz” şeklinde konuştu.

Tuğluk, yaşanan olaylar karşısında partisi ve belediye başkanlarının barışçıl ve yatıştırıcı rol oynamalarına karşın son bir haftada da, parti binalarının basıldığını, il başkan ve yöneticilerinin tutuklandığını savundu. Yaşanan olaylar sonrası OHAL ve Terörle Mücadele Kanunu’nun gündeme getirildiğine dikkat çeken Tuğluk, çözümün daha fazla demokrasi olduğunu söyledi.

Tuğluk, tüm bu yaşananlarla şovenizm ve ırkçılık körüklendiğini ve Türk-Kürt kardeşliğinin hançerlenmek istendiğini belirterek, “Ortak vatanımız Türkiye’de halklarımızın eşitce ve özgürce bir arada yaşayacağı bir ortam yaratmak elimizde ve mümkündür. Sağduyulu, vicdan sahibi herkesi bu gidişata bugünden dur demeye çağırıyoruz. Yarın hepimiz için geç olabilir” dedi.

CHP SINAVI GEÇEMEMİŞTİR

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Türk, şiddetin sorunu çözmeyeceğini daha önceki açıklamalarında sürekli söylediğini hatırlatarak, sorunun ortaya konulacak demokratik projelerle çözülebileceğini söyledi. Yaşanan sorunlar için demokratik bir çalışmanın olmadığını anlatan Türk, basın yoluyla yaptıkları Başbakan ile görüşme çağrılarına halen bir cevap alamadıklarını belirtti.

Türk, Başbakanın Türkiye’nin başbakanı olduğunu ve partisinin bölgenin önemli partilerinden birisi olduğunu hatırlatarak, “Bölgede kendisinin partisi kadar güçlü olan parti genel başkanı ile bölge sivil toplum örgütleriyle diyaloga geçmesi gerekir. Görüşlerini alması gerekir. Eğer böyle bir diyalogu gerçekleştirirse sorunun çözümüne katkı sağlamış olur” diye konuştu. Türk, basın toplantısında Başbakan ile görüşme talebini yeniledi.

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında açtığı soruşturma ilgili bir soru üzerine Türk, Baydemir’in olayları yatıştırmada olağanüstü çaba gösterdiğini, bunu yaparken de oradaki insanların duygularına hitap ederek, frenlemeye çalıştığına dikkat çekti. Baydemir’in oradaki tavrının sui-istimal edilmemesi gerektiğini ifade eden Türk, yapılanların geçmişte oynanan oyunların tekrar sahneye konulması olduğunu, 1994 yıllından da halkın yükselen taleplerin benzer yollarla susturulduğunu ileri sürdü. Türk, “Bugün de bu oyun oynanmak isteniyor. Sayın Baydemir, bir kimsenin tırnağının bile kanamaması için duyarlılık göstermiştir” diye konuştu.

Gösterilerde çocukların piyon olarak kullanılmasına ilişkin bir soruya ise Türk, hiçbir hareket ve düşüncenin çocukları piyon olarak kullanmayacağını, bunun doğru olmadığını iddia ederek, “Oradaki insanlar mutsuz, oradaki insanlar devletin kendilerini şefkatle yaklaşmasını beklerken, tersiyle karşılaşıyor…Orda ölen çocuklar eylemin içerisinde değiller” dedi.

Roj Tv ile ilgili bir soru üzerine ise Türk, bu televizyonun Kürt halkına dili ve örfüyle hitap ettiğini savunarak, “20 milyon insanın kendi ana diliyle televizyon olanağına sahip olmadığı bir yerde Roj Tv’nin Kürtler tarafından önemli bir televizyon olarak gördüğünü düşünüyorum. Bu bakımdan Roj Tv’nin kapatılmasının karşısındayız. Bunun politikasını çizen de biz değiliz. Eğer bundan sıkıntı duyulursa Türkiye de ülkede buna benzer kanalları oluştursun” dedi.

Bir soru üzerine son yaşan olaylarda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendi partisini sağduyulu olmaya çağırdığını hatırlatan Türk, “Sayın Baykal ise bir sopa politikasını öne çıkardı. Burada bir karşılaştırma yaptım. Sayın Baykal sınavdan kalmıştır. Sosyal demokrat bir parti sınavda kaldı. Hiç olmazsa Sayın Bahçeli sağduyu mesajını göndermiştir” ifadesini kullandı.