‘Sorunları çözmek için OHAL’e gerek yok’

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, geçtiğimiz hafta patlama meydana gelen Kocamustafapaşa'da esnafları ziyaret etti.

Bunun üstesinden de gelir. ” dedi. Olağanüstü Hal’e (OHAL) ihtiyacın bulunup bulunmadığı yönündeki soruya Ağar, “OHAL’a ihtiyaç yok. OHAL olmaksızın yönetebilmeyi başarmak lazım.” şeklinde cevap verdi.
Kocamustafapaşa’daki esnafları ziyaret eden DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vatandaşların güvensizlik içine bulunduklarını söyleyen Ağar, hükümetin bu duruma kulaklarını tıkadığını ve olayların farkında olmadığını iddia etti. Evlerin, iş yerlerinin, okulların ve stadyumların güvensiz hale geldiğini savunan Ağar, “Hükümet bu meselenin üstesinden gelmelidir. Türkiye daha büyük zararların üstesinden gelmişti. Bunun üstesinden de gelir. ” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin teröre, eşkıyalığa pabuç bırakmayacağını belirten Ağar, “Hükümetin zafiyetini Türkiye’nin zafiyeti gibi algılanmasın. Sokaklarda işsizlik ve güvensizlik yaygın bir biçimde var. Hükümet milletin verdiği güvenceye layık olmamıştır.” dedi.

Siyasi otoritenin terörün farkında olmadığını iddia eden Mehmet Ağar, “Dün mecliste görüşmesi yapıldı. Hükümet bir an önce çıkalım endişesindeydi. Milletin güvenliği sağlanmalıdır. Bir modern devletin temel görevi adaleti ve güvenliği sağlamaktır.” diye konuştu..

Partisinin iktidara gelmesiyle İstanbul sokaklarının bir ay içinde güvenli hale geleceğini söyleyen Ağar, “Kimsenin bunda bir an bile şüphesi olmasın.” dedi. Bunu nasıl yapacağı şeklindeki soruya Ağar, “Bu da bizim marifetimiz. Hem demokrasi ve güvenlik bir birine zıt kavramlar değildir. Bunlar birbirini tamamlayan kavramlardır. Türkiye hem demokrasi, hem de hukuk ilkelerini güçlendirerek güvenliği sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Olağanüstü hale ihtiyacın bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Ağar, “OHAL’a ihtiyaç yok. Önemli olan ülkeyi OHAL’e götürmeksizin yönetebilmektir” diye konuştu.