‘Sorunlarımız sadece hükümetlerin çabalarıyla çözülmez’

Kadınların sorunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Dünya İş Kadınları Zirvesi’nde masaya yatırıldı.

Suriye cumhurbaşkanının eşi Esma Esad’dan Afganistan cumhurbaşkanının eşi Zinet Karzai’ye kadar birçok first ladynin katıldığı zirvede konuşan Erdoğan, “Sadece hükümetlerin çabalarıyla sorunlarımızın çözülebileceğini düşünmemeliyiz.” dedi. Kadınların doğal bir katma değer potansiyeli olduğunu belirten Erdoğan, ancak bu potansiyelden yeterince yararlanılmadığını söyledi. Bazı toplumlarda vicdanları kanatacak yasaklarla kız çocuklarının hak ve özgürlüklerinin kısıtlanabildiğini dile getiren Erdoğan, “Bizim inancımıza göre kadın olsun, erkek olsun insan, yaradılmışların en mükemmelidir. İnsana yönelen hiçbir ayrımcılığın mazereti, bahanesi, gerekçesi olamaz. Hiçbir törenin, geleneğin kadına karşı şiddeti ve ayrımcılığı mazur göstermesi kabul edilemez. Kadının eğitimden dışlanması, üretimden, işgücünden, toplumdan, hukuktan, adaletten, siyasetten dışlanmasıdır ki bu, toplumun gücünün yarısını yok etmek anlamına gelir.” diye konuştu.

Kadınsız bir toplumsal hayatı düşünmenin mümkün olmadığına işaret eden Erdoğan, hâlâ töre cinayetlerinden söz edilebildiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Bundan daha acı bir gerçek olamaz. Bugün dünyanın her yerinde kıtlığı en çok çekilen şey sevgi, şefkat ve merhamettir. Bu eksiklikleri silah endüstrisinden kurtarılmış maddi yardımlarla kapatmak mümkün değildir.” Kadının sosyal hayata katılması, eşit fırsatlara sahip olmasının sadece kadınların değil toplumların yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından da hayati derecede önemli olduğunu vurgulayan Başbakan’ın eşi, bu değişimi yaşamak için kadınların siyasetin içinde olması, toplum adına fikir üretilen süreçlere etkin biçimde katılması gerektiğini kaydetti ve şunu ekledi: “İnanıyorum ki kadın elinin değdiği her alanda çok olumlu bir değişim yaşanacak, insani değerler öne çıkacak, katılıklar yumuşayacaktır.” Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eşi Esma Esad ise Türkiye ve Suriye’de kadınların en yüksek görevlere gelebildiklerini belirterek, başarı için gerekli şartları sağlayıp modern iş dünyasında daha da gelişmeye devam edeceklerini söyledi. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kadın girişimciliğinin önündeki en büyük iki engelin, eğitim eksikliği ve finansman sorunları olduğunu belirtti. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da “Tıpkı AB sürecinde olduğu gibi ekonomik kalkınma sürecinde de, kadınlar rol almadan gerçek anlamda hiçbir zaman ‘başarıya ulaştık’ diyemeyeceğiz.” dedi.

Öte yandan Emine Erdoğan, tekneyle boğaz turu yaparken Suriye ziyareti sırasında Esma Esad ile olan bir anısını anlattı. Esad’ın kendisine Suriye’deki Kapalıçarşı’ya gitmek için ‘İkimiz de farklı arabayla gidebiliriz’, ‘Aynı arabaya binebiliriz’ ve ‘Özel arabama bineriz ve ben kullanırım’ şeklinde üç farklı seçenek sunduğunu dile getiren Erdoğan, kendisinin 3. seçeneği tercih ettiğini ve Esad’ın kullandığı otomobile binerek gittiklerini kaydetti.

First Lady’ler İstanbul’da buluştu

Woman In Businees International tarafından her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen ‘Dünya İş Kadınları Zirvesi’ bu yıl Türkiye İş Kadınları Derneği’nin girişimiyle İstanbul’da düzenlendi. Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen zirveye Suriye cumhurbaşkanının eşi Esma Esad, Afganistan cumhurbaşkanının eşi Zinet Karzai, KKTC cumhurbaşkanının eşi Oya Talat, Lübnan meclis başkanının eşi Ronda Beri, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu başkanının eşi Miada Terziç, KKTC başbakanının Eşi Dudu Soyer, Arnavutluk cumhurbaşkanının kızı Rubena Moisiu katıldı. Ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın eşi Münevver Arınç, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın eşi Zeynep Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın eşi Ahsen Unakıtan ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in eşi Perihan Tüzmen de hazır bulundu. Zirveye, birçok sektörden kadın yöneticilerin çoğunlukta olduğu yaklaşık 500 kişi katılıyor.