Sorunlarinin giderilmesini talep eden ögretmenler tebesir atti

ANKARA - Türkiye Egitim Ögrenim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalisanlari Sendikasi (Türk Egitim-Sen), 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla, ögretmenlerin sorunlarini dile getirmek amaciyla tebesir birakma eylemi yapti.

Sendika adina yapilan basin açiklamasinda, Türkiye’de çalisan ögretmenlerin maaslarinin diger dünya ülkelerle kiyaslandiginda oldukça düsük seviyede oldugu dile getirildi. Ögretmenlerin toplumun en fedakar ve saygideger unsurlari oldugu vurgulanarak, ülkede ögretmenlerin hak ettikleri konuma ulasamadiklari savunuldu.

Açiklamada, “Mekteplerde ögretim vazifesinin güvenilir ellere teslimi, memleket evladinin, o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ülkü sayacak ve üstün saygideger ögretmenler tarafindan yetistirilmesini temin için ögretmenlik, diger serbest ve yüksek meslekler gibi, asam asama ilerlemeye ve herhalde refah temine müsait bir meslek haline konulmalidir. Dünyanin her tarafinda ögretmenler, toplumun en fedakar ve saygideger unsurlaridir” ifadelerine yer verildi.

Ögretmenler, yapilan basin açiklamasinin ardindan ellerinde getirdikleri tebesirleri Il Milli Egitim Müdürlügü binasi girisine biraktilar. Yaklasik 50 sendikali ögretmenin katildigi eylem olaysiz bir sekilde sona erdi.