Sorunlu evliligi çocuk için sürdürmeyin

ISTANBUL - Çocukta gözlenen davranis sorunlari, aliskanlik bozukluklarinin ortaya çikmasi, çevreyle iliskilerde bozulma ve gelismenin durmasi uzman destegi gerektiren durumlar olabilir.

Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Konsültasyon-Liyazon Psikiyatrisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Sedat Özkan, bosanmanin çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerine yönelik sorulari yanitladi.

Her çocuk bosanmaya mutlaka tepki verir mi?
Çocuklarda bosanma sonrasi uyumsuzluk belirtileri çocugun yasina, anne ve babayla olan iliskisine ve cinsiyetine göre farkliliklar gösterir. Çocuklarin bosanmaya verdikleri tepkilerde farklilik gözlense de ortak olarak hirçinlik, huysuzluk, huzursuzluk, tedirginlik, saldirganlik ve davranis bozukluklari sayilabilir.

ÇOCUKTA BES EVRELI TEPKI
Arastirmalara göre; bosanma sonrasinda çocuklarin uyum saglama periyodu ölümlere göre daha uzun olmaktadir. Bu süreç içinde çocuklar tipki yetiskinler gibi 5 evreden geçerler. Bu evreler; bosanmayi reddetme, bu sonucu olusturan nedene öfkelenme, anne ve babayi bir araya getirmek için çaba harcama, depresyon ve kabullenmedir.

Çocuklarda bosanma haberi ne zaman kriz dönemi yaratir, ilk açiklandigi anda mi daha sonra mi? Çiftler nasil davranmali?
Kriz dönemi bosanmanin çocuga ve çevreye açiklandigi dönemdir. Bu evrede sok, saskinlik ve korku yasanir. Önemli stresörlerden biri hala gergin ve öfkeli olan eslerin kavgalaridir. Burada dikkat edilmesi gereken her iki ebeveyninde digeri hakkinda olumsuz bir tutum sergilemeden, çocugun diger esle iliskisinin sagligini korumaya çalismasi ve özellikle çocugun iliskide arabulucu, ortada kalan rolü oynamamasidir. Bosanmanin kisa süre sonrasi ayrilmayi takiben iki yil olarak tanimlanir. Sokun geçmesiyle gerçeklerle yüzlesilir. Bosanmanin uzun dönem sonrasi takip eden üç senedir ve yasam degisimlerinin yer aldigi evredir. Her evrenin kendine özgü stresörleri vardir. Bu durumda düsünülmesi gereken çocugun duygusal ve sosyal olarak en az nasil etkilenecegi ve nasil desteklenecegidir. Unutulmamalidir ki, sorunlu bir evliligi sürdürmek de çocuk üzerinde en az bosanma kadar olumsuz bir etki yapacaktir.

DANISMANLIK ALINMALI
Bosanmadan çocuklarin etkilenmemesi için hangi durumda bir uzmana basvurmak gerekir?
Bosanma ani bir çikip gitmeyle baslasa bile baslangiçtan itibaren yapilabilecek seyler vardir. Özellikle çiftlerin problemlerini saglikli çözemedikleri bu dönemde danismanlik almalarinda fayda vardir. Çocugu bosanmaya hazirlamak bosanma sonrasini da rahatlatir. Bundan sonraki süreçte aileler ihtiyaç hissettikleri herhangi bir dönemde danismanlik alabilirler, erken dönem danismanlik almak problem olustuktan sonra çözmekten daha kolaydir. Çocukta gözlenen davranis sorunlari, aliskanlik bozukluklarinin ortaya çikmasi, çevreyle iliskilerde bozulma, gelismenin durmasi da uzman destegi gerektiren durumlar olabilir. Bosanmis çiftlerin baskalariyla evlenmesi, yeni aile düzeni, kardes iliskileri ve yeni dogan kardesler danismanlik gerektirebilecek diger sartlardir.