Sorunlu lise öğrencisi arkadaşını öldürdü

Okullardaki şiddete bir yenisi daha eklendi. Sultanbeyli Aydos Lisesi’nde iki öğrencinin kavgası ölümle bitti.

Kavgaya müdahale etmek isteyen 16 yaşındaki A.B. de kolundan hafif şekilde yaralandı. Zaman, dün manşetten duyurduğu haberinde son zamanlarda okullarda giderek artan şiddet olaylarını farklı bir yönüyle gündeme getirmiş ve sorumlu sınıf geçme sistemine dikkat çekmişti. Dün Sultanbeyli’de meydana gelen olay, okul idarecilerinin sisteme getirdiği eleştirileri haklı çıkardı. Sultanbeyli’de ölümle sonuçlanan olayda okul arkadaşını bıçakla boğazını keserek öldüren V.K.’nın da lise üçüncü sınıfa sorumlu olarak geçtiği belirlendi. Okul arkadaşları, V.K.’nın derslerinin kötü olduğunu ve sık sık devamsızlık yaptığını söyledi. Dün saat 15.00 sularında meydana gelen olay iddialara göre şöyle gelişti: “Aydos Anadolu Lisesi son sınıf öğrencileri V.K. ile Şahin Açık’ın araları kız meselesi yüzünden açıldı. Sabah okula giden V.K. ile Şahin Açık teneffüste karşılaşınca aralarında tartışma çıktı. Yumruklaşmaya dönüşen tartışma diğer öğrencilerin araya girmesiyle son buldu.

Okul çıkışı merdivenlerde karşılaşan V.K. ve Şahin Açık yeniden tartışmaya başladı. Tartışarak okulun dışına çıkan öğrenciler, okulun yanında bulunan Burçak Caddesi üzerinde yeniden yumruklaşmaya başladı. Bu arada, 16 yaşındaki V.K. belinde bulunan bıçağı çıkartarak Şahin Açık’ın boğazını kesti. Kavgaya müdahale etmek isteyen 16 yaşındaki A.B. de elinden yaralandı. Ağır yaralanan Şahin Açık, çevredeki vatandaşlar tarafından Sultanbeyli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Açık, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.”

Açık’ın cenazesi akşam saatlerinde otopsisi yapılmak üzere adli tıp morguna kaldırıldı. Kolundan hafif şekilde yaralanan A.B. ise Özel Ersoy Hastanesi’nde tedavi edildi. Okul arkadaşını bıçaklayan 16 yaşındaki V.K. ise akşam saatlerinde polis tarafından yakalandı.

Oğullarının ölüm haberini alan baba Salih Açık ve anne Gülistan Açık ile yakınları hastanede sinir krizi geçirdi. Biricik oğlunun ölüm haberiyle yıkılan Salih Açık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sitemde bulundu. Başbakan’ın medyayı suçladığını belirten Açık, “Başbakan televizyonlarda medyayı suçluyor. Medyayı susturmaya çalışacağına önlem alsınlar.’’ diye konuştu. Aydos Anadolu Lisesi’nde okuyan bazı öğrenciler ise kavganın siyasi meseleden çıktığını iddia ettiler.

Sorumlu geçme kalkıyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir üst sınıfa sorumlu geçmenin kaldırılacağını açıkladı. Çelik, MEB ve UNICEF işbirliğiyle düzenlenen ‘1. Şiddet ve Okul: Okul ve Çevresinde Çocuğa Yönelik Şiddet ve Alınabilecek Tedbirler Sempozyumu’nun açılış resepsiyonundaki basın toplantısında okul ve çevresindeki şiddeti 1,5 yıl önce gündemlerine aldıklarını hatırlattı. Çelik, okullarda şiddetin kaynağı olarak gösterilen, sosyoekonomik düzeyi düşük, dersleri zayıf olmasına rağmen bir üst sınıfa sorumlu olarak devam eden öğrencilerin, liselerin 4 yıla çıkmasıyla yapılan düzenlemeler çerçevesinde artık bir üst sınıfa geçemeyeceğini kaydetti. Çelik, medyadan haberleri verirken dikkatli davranmasını ve özendirici olmamasını istedi.