Soruşturmayı bile unuttuan kâr!

ABD'de aleyhine açılan dolandırıcılık davası nedeniyle zor günler geçiren Goldman Sachs, açıkladığı ilk çeyrek kâr rakamıyla İngiltere'nin de benzer bir dava açmasıyla ilgili gelişmeleri gölgede bıraktı.

Goldman’ın ilk çeyrek kâr rakamı, ABD’nin sermaye piyasasını düzenleyen organı SEC’in, banka aleyhine riskli mortgage varlıklarına dayalı menkul kıymetleri yapılandırılması ve pazarlanması sürecinde dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle dava açmasından dört gün sonra geldi.

Londra merkezli GFT Global Markets şirketi stratejisti David Morrison yaptığı değerlendirmede, “Bu gelişmeler yaşanırken gelen rakamlar oldukça iyi… Yatırımcılar gelen yüksek rakamlara odaklanmak isteyecektir ancak İngiltere’de de banka aleyhine soruşturma başlatılacağına yönelik haberler biraz moral bozdu” dedi.

Goldman, 2010’un ilk çeyreğinde net kârının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 91 oranında artarak 3.29 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Goldman, son yaşanan finansal krizden en güçlü çıkan ABD’li banka olmuştu ancak ödemeler ve ticari faaliyetlerinde gerileme yaşamıştı.

“KİMSEYİ YANLIŞ YÖNLENDİRMEDİK”

Palm, bankanın, SEC’in suçlamalarında dolayı ‘büyük hayal kırıklığı’ yaşadığını söyledi ve Goldman’ın ‘hiç bir zaman kimseyi yanlış yönlendirmediğinde’ ısrar etti.

Palm aynı zamanda, SEC’in davasına konu olan riskli mortgage varlıklarına dayalı sözleşmelerde para kaybedenlerin yatırımcıların bu tip ürünler konusunda tecrübe sahibi olduğunu söyledi.

ABD’nin en büyük bankasının yüksek kârı tam da İngiltere’nin Finansal Hizmetler Dairesi’nin (FSA), SEC’in suçlamalarıyla ilgili olarak, Goldman Sachs International’a karşı resmi soruşturma başlattığı bir dönemde geldi.

FSA, ABD’li mevkidaşlarıyla bu konuda yakın çalışacaklarını da açıkladı.