Sosyal güvenlik referandumu sonuçlandı

DİSK, KESK ve TTB'nin 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında ortaklaşa yürüttüğü Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın referandum sandıkları açıldı.

0 sandığı boşaltarak tek tek sayan sendika üyeleri, sonuçların hafta başı açıklanacağını bildirdi.
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’na karşı tepki göstermelerine karşın AK Parti Hükümeti’nin meclisteki milletvekili sayısına güvenerek yasa sürecini tamamlamayı hedeflediğini söyleyen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çebi, yasa tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiğini ifade etti. Yasanın toplumun büyük bir kısmını yakından ilgilendirdiğini dile getiren Çebi, “Yasanın temelini oluşturan maddelerde düzeltmeler yok. Bazı yerlerinde makyaj düzeltmeleri var. Burada toplum uyutulmaya çalışılıyor.” dedi.

Çebi, sendika binasında yaptığı basın toplantısında hükümetin halkı kandırmaya çalıştığını ileri sürdü. Hükümete böyle bir yasanın toplumsal bir mütabakat olmadan çıkmaması yönünde talepte bulunduklarını hatırlatan Çebi, “Girişimler sonucu 29 madde 12 maddeye kadar indi. Ama yasanın temelini oluşturan maddelerde düzeltmeler yok. Bazı yerlerinde makyaj niteliğinde düzeltmeler var. Toplum uyutulmaya çalışılıyor. Yasa geçerse prim ödeme gün sayısı artışı sebebiyle, emekli olmayacağını düşünen vatandaşlar bundan böyle bu ülkede sigortalı çalışamayacak. Yani kayıt dışı ekonominin daha yaygınlaşması sağlayan düzenlemedir.” diye konuştu.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın gerçek amacının prim gün sayısının 7 binden, 9 bine çıkarılması olmadığını söyleyen Çelebi, “Artık parası olanın sağlık hizmeti alacağı bir sisteme giriliyor. Şuan yasanın çok fazla sorun getirmediğine dair bir yaklaşım var. Bu yanlış. Biz bu ülkeyi miras aldık. Biz eğer bunlara doğru karar vermezsek tarih bizi affetmez. Bu yasaya olur verenleri de tarih affetmeyecektir. Halkı referanduma çağırdık. Referanduma katılarak oy verenlerin bundan sonraki sürecide yakından takip etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı