‘Sosyal Güvenlik Reformu memur maaşlarını düşürecek’

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, yeni hazırlanan Sosyal Güvenlik Reformu'nun memur maaşlarının azalmasına neden olacağını ileri sürerek, "Reform adı altında kamu çalışanlarının hakları gasp edilmektedir.

Sendikalar buna dur demeli” dedi.
Bursa’da düzenlenen ve Bursa, Yalova, Bilecik illerindeki Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardaki sendika temsilcileri 5. dönem yetki çalışma toplantısında konuşan Demirci, sosyal Güvenlik Reformu’nu sert bir dille eleştirdi.

Bu reform ile kamu çalışanlarının sahip olduğu hakların ellerinden alınacağını iddia eden Demirci, ” IMF’nin ve Dünya bankası’nın rehberliğinde bu reformu gerçekleştirenler, yaptıkları bu yanlışın hesabını eninde sonunda kamu çalışanlarına verecektir. Şu unutulmamalı ki bu değişiklik en çok çalışanların çocuklarının hayatını etkileyecek” dedi.

Sosyal Güvenlik Reformu’nun memur maaşları ile emekli maaşlarının azalmasına neden olacağının altını çizen Demirci, şöyle konuştu: “Şu anda çalışmakta olan ve yaklaşık 1407 YTL maaş alan2. derecenin 2. kademesindeki bir mühendis, yeni kanun yürürlüğe girdiği anda bugünküne göre 72 YTL fazla sosyal güvenlik primi ödeyecek ve maaşı da aynı ay bu oranda azalacaktır.

1. Derecenin 4. kademesindeki bir mühendis , mevcut kanunla emekli olduğunda 974,5 YTL emekli alabilmektedir. Reform’dan sonra yeni kanuna tabi olarak 25 yıl çalıştığında alabileceği en yüksek emekli maaşı 735,4 YTL olacak. Daha sonra bu rakam 674,7 YTL’ye kadar düşecektir.”

Kamu çalışanlarının sağlıkta ödenen katılım paylarının bu reformla birlikte aratacağını kaydeden Demirci, ” Hastanelere başvuran hastalardan bugün itibari ile 2 YTL alınacak. Tedavi ve Protez uygulamalarında ise 400 YTL’ye kadar katılım payı alınabilecektir. Şuan daraporlu olduğu sürelerde de maaşının tamamını alan memurların, reformun hayata geçmesiyle birlikte, raporlu oldukları günler için maaşının 3/1 kesilecektir” diye konuştu. “Bu hesaplardan başka hesap çıkaran varsa bize de anlatsın” diyen Demirci, reform adı alıtnda kamu çalışanlarının haklarının gasp edildiğini savundu.