Sosyal güvenlik reformunu IMF için yapmıyoruz

Sosyal güvenlik reformunda yaşanan gecikmenin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkilere olumsuz yansıdığı yönündeki haberlere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan cevap geldi.

Sosyal güvenlik kara deliğini en aza indirecek bir yapı kurmayı hedeflediklerini belirten Bakanlık Müsteşarı Enis Yeter, “Bugün kurup yarın değiştirilecek bir sistem olsun istemiyoruz. Yeni yapının sorunları çözmesini istiyoruz. O nedenle zaman alıyor.” diyor.

İş dünyasından kamu kesimine, sendikalardan Uluslararası Para Fonu’na kadar bütün çevrelerin merakla beklediği Sosyal Güvenlik Yasa Tasarıları Meclis alt komisyonlarında görüşülüyor. Fonun, üçüncü dilim olan 830 milyon dolarlık krediyi serbest bırakması için tasarıların yasalaşmasını beklediği yönündeki haberler gözleri ilgili bakanlığa çevirdi. Sosyal güvenlik reformuna ilişkin yasa tasarıları hakkında Zaman’a değerlendirmelerde bulunan Müsteşarı Enis Yeter, sosyal güvenlik sisteminin bu haliyle devam etmesinin mümkün olmadığını ifade ediyor. Reform yapılmadan fon yardımlarının gelmeyeceği görüşüne katılmayan Yeter, “Reformu çıkarsak bile IMF’nin kredi vermekten vazgeçme gücü var. Onun için reformu fona bağlamak doğru olmaz.” değerlendirmesini yapıyor. “Reformu IMF istediği için yapmadık.” diyen Yeter, sosyal güvenlik yasa tasarılarının soruna sebep olmayacak zaman diliminde kanunlaşacağını söylüyor. Yasa tasarılarının kapsamlı olması sebebiyle kanunlaşmasının zaman aldığını ifade eden müsteşar, ilgili tarafların görüşü alınmadan çıkarılacak bir reformun sorunları çözmeye hizmet etmeyeceğini vugruluyor. Enis Yeter, Meclis alt komisyonlardaki görüşmeler sırasında tasarılarda düzenlemeler yapıldığına işaret ederek, kurumsal yapıya ilişkin tasarının Meclis Genel Kurulu’na önümüzdeki haftalarda geleceğini kaydediyor. Yeter, taraflardan gelen her isteğin yerine getirilmeyeceğini ise “Bütün talepleri reforma eklersek bunun adı reform olmaz.” sözleriyle açıklıyor. 10 yılda 350 milyar dolara ulaşan sosyal güvenlik açıklarının mevcut sistemden kaynaklandığını söyleyen Yeter, tek çatılı kurumsal yapıyla kara deliğin küçüleceğine vurgu yapıyor. Yeter, sistemin dengesizliğini “1 emekliye 4 çalışan düşmesi gerekirken 1,2 çalışan 1 emekliyi karşılıyor.” sözleriyle anlattı. Yeter, tek emeklilik uygulamasının vatandaşa eşit şartlarda maaş imkanı sunacağını, sistem içerisinde ödenen toplam prim kadar aylık bağlanacağını dile getiriyor. Sosyal güvenlik reformu ile SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un birleştirilmesi öngörülüyor. Geçtiğimiz hafta Hazine ile görüşmelere başlaması beklenen IMF heyetinin, hâlâ Meclis alt komisyonlarında bulunan Sosyal Güvenlik Tasarısı’yla ilgili bir gelişme olmadan Türkiye’ye gelmeyeceği iddiaları basında yer almıştı. Hazine Müsteşarlığı ile IMF arasında gözden geçirme randevusuna ilişkin yazışmalar devam ediyor. Fona sunulan niyet mektubundaki taahhütlere göre, sosyal güvenlik idari reformuna ilişkin yasanın 2006 Ocak ayı sonu, emeklilik reformu yasa tasarısının ise 15 Şubat 2006’ya kadar Meclis’te kabul edilmesi, performans kriteri olarak belirlenmişti.

Meclis Genel Kurulu’nda Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı’nın görüşmelerinin uzaması sebebiyle Türkiye, IMF’ye niyet mektubundaki taahhüdünü yerine getiremedi. IMF heyetinin gözden geçirme çalışmalarını tamamlamasının ardından 3’üncü dilim olan 830 milyon dolarlık kredi serbest bırakılacak. Niyet mektubunda Türkiye’nin 31 Mart 2006’dan itibaren parasını çekebileceği yer alıyor.