Sosyal Güvenlik’te Kürtçe reform

Sosyal Güvenlik Kurumu, internet sitesinde, memurların veri yapısını tek bir sistemde toplayan projede “Kürtçeyi” dil seçeneklerinin arasına koydu.

Sosyal Güvenlik Kurumu, internet sitesinde, memurların veri yapısını tek bir sistemde toplayan projede personel bilgilerinin girişi için kullanılacak dosya listesindeki tabloda “Kürtçeyi” dil seçeneklerinin arasına koydu.

Anayasa Mahkemesi’nin Sosyal Güvbazı maddelerini iptal etmesine karşın SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı internet ortamında bir araya getirildi. Söz konusu kurumların internet adreslerine girildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi açılıyor. Ancak söz konusu birleştirme yapılmadan önce SSK’nın internet sitesinde yapılan bir anket çalışmasına ilişkin olarak Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Büro-Sen’e üyelerinden çeşitli şikayetler geldi. Sendika üyeleri, söz konusu ankette Kürtçe’nin yabancı diller arasında yer almasından rahatsızlık duydu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Türk Büro-Sen’in belirlemelerine göre, söz konusu anket “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’nca veri yapısını tek bir sistemde toplayan projede personel bilgilerinin girişi için kullanılacak” başlığı altında veriliyor. Dosyaların yer aldığı “tablo yapılarında” ise kamu çalışanlarından istenen askerlik durumu, atama bilgileri, görev bilgileri gibi toplam 49 başlık altında bilgi toplanıyor. Bu başlıklar altındaki 35’inci tablo olan “Yabancı Diller” bölümündeki 58 seçenek arasında “KÜR.–Kürtçe” seçeneğine de yer verildi.

KAMU-SEN: BU BİR SKANDAL

Kamu-Sen’e bağlı Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş ANKA’ya yaptığı açıklamada, bu durumun kendilerine gelen şikayetler üzerine fark ettiklerini anlattı. Yokuş, memurlara SGK’nın internet sitesine girerek bu bilgilerin doldurulmasının istenmesi üzerine bu durumun ortaya çıktığını belirtti. Yokuş, konunu aslında bir Anayasa suçu olduğunu belirterek, “Devletin kendi internet sitesinde, kendi memurlarına böyle bir anketi uygulaması bir skandal” diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak gelecek hafta içinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Yokuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’na da sorumluların bulunarak idari soruşturma başlatması çağrısında bulundu.