Sosyalistlerden Papa’nın evi için 1 milyon Euro

Almanya'da iktidar ortaklarından Hristiyan Sosyalist Birlik Partisi (CSU) lideri Edmund Stoiber'in liderliğini yaptığı Bavyera eyaleti, Katolik Kilisesi'nin Papa 16. Benediktus'un evini alabilmesi için 1 Milyon Euro bağışta bulunacak.

Alman kökenli Benediktus’un Papa olmasından sonra küçük bir kasaba olan Marktl’deki ev kıymete binmişti. Ev için 400’den fazla talip çıkmıştı.

Bavyera eyaletinin Ekonomi Bakanı Kurt Faltlhauser, ekonomik yardımla amaçlarının “evin yanlış ellere geçmesini önlemek olduğunu” savundu. Sosyal Demokratlar parayı kilisenin bulması gerektiğini belirtirken, Yeşiller bu parayla “daha iyi işler yapılabilirdi” dedi.

Joseph Ratzinger dokuz odalı bu evde 16 Nisan 1927’de doğdu. Ratzinger, geçtiğimiz Nisan’da Papa seçilmesiyle doğduğu ev ilgi çekmişti. Bu durum evsahibi Claudia Dandl’ın evi geçtiğimiz Haziran’da satma kararı almasında teşvik edici bir neden olmuştu.

Evin gerçek değerinin 150 bin euro olduğu ancak taliplilerin fiyatı yükselttiği biliniyor. Suudi bir Şeyh’in ev için 5 milyon euro teklif verdiği iddia ediliyor.

Kilise almayı planladığı evi henüz ne olarak kullanacağına karar vermedi. Evin müzeye dönüştürülerek Papa’nın hayatı ve çalışmalarına adanabileceği belirtiliyor. Birçok yerel şirket Papa’nın Eylül ayında planladığı Bavyara ziyaretinden önce evin ücretsiz olarak onarılmasını teklif etti.