Sov bitti Malatyali çocuklar unutuldu

Malatyali çocuklarla’ ilgilenen ekibe danismanlik yapan Prof. Semerci, “O gün çocuklar için herseyi yapmaya hazir olduklarini açiklayan bireyler, vakiflar, dernekler flaslar sönünce ortadan kayboldu” dedi.

Dehset verici görüntülerin ardindan, çocuklar, yuva, iskence, sistem ve Malatya Türkiye’nin gündemine oturdu. Gazeteciler, devlet yetkilileri ve ilgili makamlar Malatya’ya akin etti. Sorusturma açildi ve bakicilardan yedisi tutuklandi. Skandal sonrasinda hep bir suçlu arandi. Yurtdisindaki programini yarida kesmeyen ve Malatya’ya 6 gün sonra giden Bakan Nimet Çubukçu en çok sorgulananlar arasinda yer aldi. Bu tartismalar sürerken Çubukçu Malatya’ya gidip, yuvada iskence gören 41 çocugu aldi ve Istanbul’daki yuvalara yerlestirdi. Peki simdi Türkiye’yi sarsan bu olayin magduru durumundaki çocuklar nasil? Çocuklarla ilgilenen ekibe danismanlik yapan Prof. Bengi Semerci bize ‘Malatyali çocuklar’ hakkinda bilgi verdi.

Çocuklarla su an kim ilgileniyor?

Çocuk Esirgeme Kurumu’nun psikologlari, sosyal hizmet uzmanlari ve çocuk gelisim uzmanlarindan olusan on kisilik bir ekip ilgileniyor. Ben sadece bu ekibe danismanlik, önderlik yapiyorum.

Nasil bir rehabilitasyon süreci uygulaniyor?

Önce kötü muameleden ne derece etkilendiklerine iliskin degerlendirme yapildi. Çocuklarda o olayin etkilerinden ziyade egitim eksikligi görüldü.Yaslarina özgü egitim almamislardi. Içlerinden birkaçinda da gelisimsel rahatsizlik vardi. Ama bu rahatsizliklar, travmaya bagli degil.

Onlarin yasadigi travma degil mi diyorsunuz?

Su an çocuklarda basinda yer aldigi kadar büyük travma etkisi yok. Bizim kisa süreli hemen görünen travma bulgulari dedigimiz bulgular vardir. Bu gece uyku bozuklugu, altina kaçirma, kâbus görme gibi akut travma bulgulari olabilir. Malatya’dan gelen çocuklarda bu yoktu. O da muhtemelen olayin bir defaliga mahsus olmamasiyla alâkali. Ama ilerde bunun ortaya çikaracagi sorunlar olmaz mi? Olabilir tabii ki. Çocuklar uzun süre bu açidan incelenecek daha.

Psikolojileri simdi nasil?

Çocuklar ilgisizlik içindeyken birden bire asiri, gereksiz ve biraz da zedeleyici bir ilginin içine düstüler. Birden bir sürü insan gelip onlara “Sizi nasil dövdüler” gibi sorular sordu. O yastaki çocuklarin asiri ilgi karsisindaki algisi söyle olur: “Demek ki ben bunlari anlattigim zaman, insanlar bana ilgi gösterir.” Böyle bir algilari olunca da bunu kullanmaya baslarlar. Simdi birazcik ilgiyi kesmeyi uygun gördük. Çocuklari basinla görüstürmeyi kestik ki çocuklar bunu sevilmek için bir gerekçe sanmasin. Artik birbirlerine de siddet uygulamiyorlar. Devamli birbirlerine vurma, çagirma söz konusuydu. Simdi daha sakinler, daha çok kurallari ögrendiler.

‘VAH VAH’LA IS BITMIYOR

Iskence görüntülerini izlediginiz zaman ne düsünmüstünüz?

Ben üç yil önce de benzer görüntüler yayinlandiginda ne hissettiysem, bu isin içinde olan biri olarak ayni seyleri hissettim. Bunlar yayinlanacak, üç gün kiyamet kopacak, dördüncü gün herkes bu olayi unutacak ve hiç kimse bunu degistirmek için hiç birsey yapmayacak diye düsündüm. Simdi hani o çok üzülen ve herseyi yapmaya hazir olan bireyler, vakiflar, dernekler. Hepsi ortadan kayboldu. Hiçbiri su an yok. Kurum, bu çocuklar için gerekli yeni eleman alimini ve onlarin ücret ödemelerini saglayabilmek için kaç gündür müthis bir çaba harciyor. Yani görüntüleri izleyip üzülmekle ya da çocuklari bir kere görüp vah vah demekle bu is olmuyor. Sadece kimliginin açiklamasini istemeyen bir kisi, bu çocuklari görmeyi istemeden, çocuklara bakacak iki kisinin bir yillik ücretini ödemeyi kabul etti. Ama onun disinda hiçbir dernek, vakif ya da kisi, basinin ilgisini çektigi andan itibaren, bu olaya hiçbir sekilde ilgi göstermedi.

EVLERINI ÇOK ÖZLEDILER

Çocuklarin Malatya’yi özledigini belirten Semerci “Sürekli Mayatya’yi, evlerini özlediklerini söylüyorlar. Bana kalsa, hemen gitmeleri gerekir. Çünkü buraya alistiktan sonra tekrar yer degistirmelerinin zararli olacagini düsünüyorum. Bana verilen bilgi, oradaki yuvanin fiziksel kosullarinin düzenlenmeye çalisildigi ve bu düzenlemenin tamamlanmasinin ardindan çocuklarin geri gidecegi” diyor.