Soyguncular asılsız ihbarla polisin geliş süresini test etmiş

Adana'da baba ile oğlunun öldürüldüğü kuyumcu soygunu öncesi, gaspçıların bir kafede döner yerken plan yaptığı ortaya çıktı.

Adana’da baba ile oğlunun öldürüldüğü kuyumcu soygunu öncesi, gaspçıların bir kafede döner yerken plan yaptığı ortaya çıktı. Soyguncuların polisin kaç dakikada kuyumcuya gittiklerini de test etmek için asılsız ihbarda bulundukları belirlendi.

26 Ağustos Pazartesi günü merkez Seyhan ilçesi Dumlupınar Mahallesi Kıbrıs Caddesi üzerindeki Baygın kuyumculuğa gelen maskeli, eldivenli 3’ü pompalı tüfekli 5 kişi, vitrindeki 1 kilo 660 gram altını alarak kaçmak istedi. Bu sırada, soygunculara silahla müdahale etmek isteyen 48 yaşındaki Ali Can Aytaş ile oğlu 16 yaşındaki Mahir Aytaş, dışarda pompalı tüfekle bekleyen soyguncunun saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Soyguncular kaçmayı başardı.
Olayın ardından çalışma başlatan Emniyet Asayiş Şubesi, ‘özel ekip’ oluşturdu. Soygunda tespit edilen otomobilin yakıldığı belirlendi. Polis, soyguncuların geçtikleri güzergahlarda iz sürüp kuyumcu soygunundaki güvenlik kameraları ile birlikte 120 kamera görüntüsünü tek tek inceledi. Şüphelilerden birinin kimliği belirlendi. Ardından polis, Kemal T.’yi Mardin’in Nusaybin ilçesinde olaydan 24 saat sonra yakaladı.

Kanlı soygunu, iddialara göre 5 ay önce 19 yaşındaki Kemal T.’nin planladığı belirlendi. Soygundaki izleri kaybettirmek için arkadaşı 18 yaşındaki Ş.A.’ya 10 bin lira vermek vaadiyle otomobil kiralattı. Ardından kuyumcu soygunu için 17 yaşındaki A.G. ile 15 yaşındaki D.Ö.’yü ayarladı. Kemal T., daha önce tanıdığı ve bir postane, market ve kuyumcu gaspına karışmış 21 yaşındaki Abdullah A.’yı da işin içine dahil etmek için Burdur’da çalıştığı işyerini de arayıp bu kişinin patronundan “Abdullah’ın ağabeyi öldü, Adana’ya gelirse iyi olur.” diyerek izin aldı.

ASILSIZ İHBARLA POLİSİN KUYUMCUYA KAÇ DAKİKADA GELDİĞİ ÖLÇMÜŞLER
Kemal T., Adana’ya gelen Abdullah A.’ya soygun planını anlattı. Pompalı tüfekleri de Abdullah A.’nın akrabası 40 yaşındaki Nazım A. temin etti. Polis, Abdullah A. ile Kemal T.’nin soygun yapacakları kuyumcuyu da belirlediklerini ve cadde üzerinde bulunan güvenlik kameralarının yerlerini bile belirleyip nasıl kaçacaklarına yönelik çalışma yaptıklarını da saptadı. Bir hafta önce soyulan kuyumcuya kısa mesafedeki bir kafede Abdullah A., Kemal T. ile soyguna karışmayan Ö.V. isimli bir kişi döner yedi. Hatta, polise asılsız bir ihbarda da bulunup kuyumcuya polisin kaç dakikada geldiğini bile öğrendi. Kemal T. ile Ş.A.’nın soygun öncesinde nüfus cüzdanlarını da kaybettiklerini ileri sürüp Dağlıoğlu Polis Merkezi’ne gittikleri de öğrenildi.

AVCIYIZ DEYİP DURDURDULAR
Kanlı kuyumcu soygununun ardından kaçan kişiler şehir merkezi çıkışında otomobili yakıp yaya kaçtı. Ellerindeki pompalı tüfeklerle bir kamyoneti durduran soyguncular, bir portakal bahçesinde indi. Soyguncuların altınları paylaşmak için de bir terazi çaldıkları da ortaya çıktı. Altınları burada paylaşan soyguncular ayrıldı. Polis, Abdullah A.’yı ve silahları temin eden Nazım A.’yı Hürriyet ve Barbaros mahallelerinde yakaladı. Çalınan altınlardan 650 gramı ile 3 bin 900 lira ele geçirildi. Polis Ferman A., A.G. ve D.Ö.’yü arıyor.