‘Soykırım yasası’na cevabı Meclis verecek

Türkiye, Fransa'nın kabul ettiği sözde Ermeni soykırımı yasasına duyduğu tepkiyi çok yönlü kampanyalarla sürdürüyor.

Fransız Parlamentosu’nun sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan kararı, geniş çaplı kampanyalarla kınanıyor. Sivil toplum kuruluşlarının ‘Fransız mallarını boykot’ şeklinde ortaya koyduğu tavır dalga dalga yayılırken, TBMM de konuyu masaya yatırıyor. Meclis Genel Kurulu, yarın özel gündemle toplanacak. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “soykırım yoktur” diyenlere ceza verilmesini öngören karar ve sonrasında gelişen olaylar hakkında milletvekillerini bilgilendirecek. Ardından siyasî parti grupları görüşlerini dile getirecek. Görüşmelerin ardından Fransız Parlamentosu’nu kınayan bir kararın oybirliğiyle alınması bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’ya gösterilecek tepkilerde ‘düşünerek adım atmak gerektiğini’ belirtirken, konunun Meclis’te ele alınacağına işaret etmişti. Meclis Başkanı Bülent Arınç da, Fransa Parlamentosu’nun söz konusu kanunu çıkararak kendi değerlerine ihanet ettiğini vurgulamıştı. Arınç, Türkiye’nin vereceği tepkide kararlı, ancak ölçülü olması gerektiğini kaydetmişti.

Ramazan Bayramı öncesinde yoğun bir hafta geçirecek olan TBMM, uzun süredir tartışılan Vakıflar Yasa Tasarısı’nı da bu hafta Genel Kurul’da görüşmeyi hedefliyor. 3 bölüm halinde temel yasa olarak görüşülecek olan 93 maddelik tasarı, cemaat vakıflarının 1936 beyannamesinde kayıtlı olanlar ile daha sonra edindikleri taşınmazları kendi adlarına tesciline imkan tanıyor. Tasarı, muhalefet partileri tarafından Lozan’da öngörülen ‘Yunanistan ile mütekabiliyet’ şartını içermediği gerekçesiyle komisyon aşamasında eleştirilince, AK Parti bu yönde bir önergeyi tasarıya ekleyerek itirazların önüne geçmeye çalışmıştı. Ancak başta muhalefet partileri tasarının kanunlaşmasına karşı çıkıyor. Meclis, bir yandan 9. AB Uyum Paketi’nde yer alan tasarıları görüşürken diğer taraftan komisyonlarda yeni teklifler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Adalet Komisyonu, bu hafta AK Parti’nin hukuk kurmayları tarafından verilen ‘uyum teklifleri’ni görüşecek. Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ ile 11 milletvekili tarafından verilen ve çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifi, komisyonun yarınki gündemini oluşturuyor. Teklif, 7 ayrı yasada değişikliği öngörüyor. Düzenlemeler, özetle şöyle:

Kasten yaralamanın vücutta kemik kırılmasına veya çıkığına neden olunması halinde verilecek 1 yıldan 3 yıla kadar ceza, yarı oranında artırılabilecek.

Tedavi olmayı kabul eden uyuşturucu bağımlılarına madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçlarından ceza verilmeyecek.

Başkasına ait banka ve kredi kartlarını hukuka aykırı kullanarak haksız menfaat elde edenler, malvarlığına karşı işlenen suçlara ilişkin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanabilecek.

Nitelikli hırsızlık, yağma ve nitelikli yağma suçlarının işlendiği konusunda kuvvetli şüphe bulunması da tutuklama nedeni sayılacak.

Çağrıldığı halde gelmeyen şüpheli sanık, tanık, bilirkişi, mağdur veya şikayetçinin zorla getirilmesine karar verilebilecek.

Yurtdışındaki elçilik ve konsolosluklar, adli sicil bilgilerini verebilecek.

Üst sınırı 3 yıl veya altında hapis cezasını gerektiren suçu işleyen çocuk hakkında kamu davasının açılmasının ve hükmün açıklanmasının 3 yıl ertelenmesine karar verilebilecek.

PROTESTOLAR ÇOK YÖNLÜ DEVAM EDİYOR

Sivil toplum kuruluşlarının Fransa’ya tepkisi dün de devam etti. Memur-Sen temsilcileri Fransız konsolosluğu kapısına siyah çelenk bırakırken, Büyük Birlik Partililer (BBP), yumurta ve Fransız ürünü meyveli yoğurt kutularını fırlattı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriler sırasında cadde üzerindeki Fransız markalı mağazaların da kapalı olması dikkat çekti. Memur-Sen’lilerin ‘Voltaire sizden utanıyor’, ‘Katil Fransa Cezayir’i unutma’ şeklinde slogan attıkları gözlendi.

EKONOMİK BOYKOT SÜRECEK

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin 17 milyar YTL’sini (9,1 milyar Euro) Fransa’da tuttuğu ortaya çıktı. Ekonomistler, Fransız Merkez Bankası ve özel bankalardaki hesaplarda saklanan bu paranın çekilmesi durumunda Fransız ekonomisinin bundan ciddi şekilde etkileneceğini ifade ediyorlar. Fransa’nın tavrını değiştirmemesi durumunda daha etkin önlemler almaya hazırlanan hükümetin elindeki en büyük kozlardan birisi de MB olacak.