Soykırıma Ealing Belediye Başkanı’ndan destek

Londra'da, 1915 yılında kendilerine soykırım yapıldığına inanan Ermeni asıllı vatandaşlar, başkentte gerçekleştirdikleri seminer ve protesto yürüyüşleriyle İngiliz hükümetinin soykırımı tanıması yönünde çabalarını sürdürüyor.

91.yılını kutladıkları ve sözde soykırımın yıldönümü anısına başkentde bir araya gelen Ermeni vatandaşlar, Ealing Belediye Binası’nda düzenledikleri konferansta Türkiye ve İngiltere hükümetlerine seslenerek sözde soykırımı tanıması çağrısında bulundu.
Ealing Belediye Binası’nda gerçekleşen seminere Ealing Belediye Başkanı Michael Elliott, Ermeni Topluluğu Lideri Ara Palamoudian, İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Stephen Pound katıldı. Konferansta konuşan Ealing Belediye Başkanı Michael Elliott, sözde Ermeni soykırımını tanıdıklarını söyledi. 1915 yılında Ermeni soykırımı yaşandığını ve bunu başkanı olduğu Ealing Belediyesi tarafından kabul ettiklerini belirten Elliott, “Ermeni soykırımını kabul ediyoruz ve bunu kınıyoruz. Bunun bütün ülkelerce tanınması ve kınanması gerekiyor.”dedi. Sözde Ermeni soykırımı konusunda tamamen Ermeni vatandaşlardan yana olduğunu söyleyen Ellioutt, “Her ülkenin tarihinde yapılmış ya da yaptığı kötü ve utanılacak şeyle olabilir. Ancak bunların kabul görmesi gerekir.” diye konuştu.

Konferansta konuşan İngiltere Ermeni Topluluğu Lideri Ara Palamoudian ise, 1915 yılında Türkiye’de yaşayan 1.5 milyon Ermeninin katledildiğini savundu. Bunun Türkiye tarafından o zamanki şartlarda Ermenilerin göçe zorlandığı söylendiğini hatırlatan Palamoudian, bunun “soykırım” olduğunu söyledi.

Konferansta ayrıca, Ermeni yerel kültürüne ait dans gösterimi sunuldu. Konferansa, batı Londra’da yer alan Ealing bölgesinde yoğun bulunan çok sayıda Ermeni asıllı vatandaş da katıldı.