Soykırımı iddialarına İtalyan sinemasından destek geldi

Sözde Ermeni Soykırımı iddialarına bir destek de Avrupa Konseyi'nin yardımı ile İtalyan sinemasından geliyor.

Ünlü İtalyan yönetmen kardeşler Paolo ve Vittorio Taviani tarafından hayata geçirilmek istenen ve içinde Sözde Ermeni Soykırımı’na destek içerecek sahnelerin yer alacağı öğrenilen “Tarla Kuşlarının Çiftliği”‘ isimli film, Türkiye’nin tüm çabalarına karşın Euroimage’de tam destek aldı.
İtalyan Yazar Antoni Arslan’ın “Kuşların Çiftliği” isimli romanından uyarlanan filme Avrupa Konseyi’nin sinema destek fonu Euroimage, 600 bin euro’luk destek kararı aldı. Sözde Ermeni Soykırımı iddialarına destek içerecek filme yardımda bulunulması ile ilgili yapılan oylamada Türkiye olumsuz, Makedonya çekimser oy kullanırken, 32 üyesi bulunan birliğin diğer üyeleri filme yardım sağlanmasına ‘evet’ dedi.

Edinilen bilgilere göre, söz konusu destek, filmin bütçesinin sadece yüzde 7’sini oluşturuyor. Buna karşın film yapımcıları Euroimage’in bu sembolik desteğini önemsiyor. Bu yardımla Ermeni iddialarına güç katacağı kaydedilen filmin, uluslar arası bir destek de almış olacağı vurgulanıyor.

TÜRKİYE’NİN ÇABALARI YETERSİZ KALDI; BERLUSCONİ DEVREDE

Avrupa Konseyi’nin sinema destek fonu Euroimage, Avrupa sinemasını Hollywood’a karşı ayakta tutmak için kurulmuş bir örgüt. 32 üyeli örgüte bütün üyeler belli miktarlarda yıllık destekte bulunuyor. Fonda toplanan bu yardımlar ise uluslar arası bir jüri tarafından Avrupa ülkelerinden gelen film projelerine katkı sağlıyor.

Türkiye ise örgüte 1990 yılında üye oldu. Türkiye bu süre içinde örgüte 9.5 milyon euro katkı sağlarken, 14.5 milyon euro kendi yapımları için destek aldı. Örgütten destek alan filmler arasında Eşkıya, İstanbul Kanatlarımın Altında ve Ağır Roman gibi bir çok ünlü yapım yer alıyor.

Türkiye’nin güçlü destek aldığı örgütle arasına, “Taviani Kardeşler” olarak bilinen ünlü İtalyan film yapımcıları Vittorio Taviani (77) ve Paolo Taviani’nin (75), Sözde Ermeni Soykırımı’nı anlatan “Kuşların Çiftliği” isimli romanı beyazperdeye taşıma çabaları girdi.

Filme manevi olarak destek almak isteyen yapımcılar Euroimage’e yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine harekete geçen Türkiye, filme gerçek dışı yaklaşımlar taşıdığı gerekçesiyle yardımda bulunulmaması için çalışma başlattı. Buna karşın 32 üyeli örgüt Strazburg’taki son toplantısında Türkiye’nin ‘hayır’ ve Makedonya’nın ‘çekimser’ oyuna karşın diğer üyelerin tam desteği ile filme yardımda bulunma kararı aldı.

Bu gelişme üzerine İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi devreye girdi. Diplomatik kaynaklar, Berlusconi’nin filmin yönetmenleri Taviani kardeşlere mektup göndererek, filmde Türkiye’nin hassasiyetlerinin gözetilmesini ve rahatsızlık uyandıracak sahnelere yer verilmemesini istediğini kaydediyor.

Kültür Bakanlığı yetkilileri ise, söz konusu gelişme ile Türkiye’nin örgütten üyeliğini çekmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getiriyor.

İtalyan yönetmenler kısa süre önce, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da “Kuşların Çiftliği”nin yazarı Antoni Arslan ile bir araya gelmişti.