Sözer: ‘Engelliler topluma kazandırılmalı’

Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Türkiye'de birçok engelli insanın bulunduğunu, bunların hepsinden toplumun haberinin olmadığını söyledi.

Valiyi ziyaret eden yönetim kurulu dernek ile ilgili isteklerini valiye aktardı. Vali Sözer, Türkiye’de birçok engelli insanın bulunduğunu, bunların hepsinden toplumun haberinin olmadığını belirtti. Sözer, engellilerin topluma kazandırılması gerektiğini anlattı.

Kandıra Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Şişman, Vali Sözer’den dernekle ilgili yardım talebinde bulundu. Yürüme engelli Şişman Kandıra’da resmi olmayan rakamlara göre 650 engellinin bulunduğunu, bu engellilerin 300’e yakının sosyal imkanlardan faydalanabildiğini belirtti. Geriye kalan 350 engellinin sosyal imkanlarının olmadığına işaret eden Şişman, “Derneği kurmamızdaki en büyük amacımız, Kandıradaki bütün engellileri topluma kazandırmaktır. Derneğimizde engelli ayrımı yapmayacağız, bütün engellileri bu dernek çatısı altında toplamak istiyoruz.” dedi.

Vali Sözer’den dernek için yer isteyen Şişman, “Daha önce Belediye Başkanına yer konusunda talepte bulunduk; fakat randevu vermedi.” diye konuştu. Derneğe yardım edeceğine söz veren Vali Sözer, “Derneğiniz bütün engellileri kapsasın ayrım yapılmasın.” dedi. Belediye başkanı ve ilçe kaymakamı ile bu konuda görüşeceğini ifade eden Sözer, engelliler topluma karıştıkça toplumun onlara daha fazla ilgi göstereceğini aktardı.