Sözleşmeli hekim uygulaması yılbaşında başlıyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sözleşmeli hekim uygulamasının 2014 yılı itibariyle başlayacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sözleşmeli hekim uygulamasının 2014 yılı itibariyle başlayacağını açıkladı. Sözleşmeli hekimleri Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölge illeri ve ilçelerinde istihdam etmeyi düşündüklerini belirten Müezzinoğlu, “Önümüzdeki günlerde bununla ilgili hekim arkadaşlarımızın talebini alacağız. Sözleşmeli hekim arkadaşlarımızın özellikle özlük hakları, maddi gelirleri daha yüksel olacak. Ümit ederim ki talep arzu ettiğimiz şekilde olur.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Sürmeli Otel’de düzenlenen ‘Geleceğimizi Diyabetten Koruyalım’ programına katıldı. Programın ardından Bakan Mehmet Müezzinoğlu basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, “Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeli hekim çalışması ile ilgili son durum nedir?” şeklindeki sorusuna Müezzinoğlu, “Sözleşmeli hekim ile ilgili Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizdeki illerde ve ilçelerde 2004’te çıkarılan bir kanuni düzenlemeye dayanarak hekim arkadaşlarımızı burada istihdam etmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili hekim arkadaşlarımızın talebini alacağız. Sözleşmeli hekim arkadaşlarımıza özellikle özlük hakları, maddi gelirleri daha yüksel olacak. Ümit ederim ki talep arzu ettiğimiz şekilde olur.” diye cevapladı. gazetecilerin sözleşmeli hekimliğe ne zaman başlayacağını dile getirmesi üzerine Müezzinoğlu, “Yılbaşı itibariyle başlatacağız. Bu kadrolar bütün hekimlerimize açık olacak. Hangi hekim arkadaşlarımız o kadrolara tayip olurlarsa onun farklı alanlarından onlar yararlanmış olacak.” diye konuştu.

YİĞİT CEM’İN ÖLÜMÜ İLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTIK

Başka bir gazetecinin, “İstanbul’da 3,5 yaşında Yiğit Cem isimli bir çocuğa Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin’in uyguladığı bir tedavi sonucu hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Bu konu ile ilgili bakanlık olarak bir girişiminiz oldu mu?” sorusuna Müezzinoğlu şu cevabı verdi; “Hakikaten Türkiye’de sağlığın geldiği bu noktada bu tür vakalarla karşılaşmış olmaktan üzüntü duyuyorum. Annesine ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum. Bakanlık olarak soruşturma başlattık. Sonrasında aile hukuki haklarına arayacak. Otopside istendi süreçleri takip edeceğiz. Ama ülkemizin sağlıkta geldiği bu nokta adına böyle bir konuyu konuşmuş olmamız üzücü. Başbakanlığın konudan bilgisi olduğunu biliyorum. Sayın Başbakanımız bu konuda bana telefon etmedi.”