SP otobüs durağında basın toplantısı düzenledi

İzmir'de Basmane hattında çalışan belediye otobüslerinin kalkış noktalarındaki duraklarda basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Kılıç, sağlıklı ulaşım hizmeti verilemediğini söyledi.

SP İl Başkanı Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım hizmetlerini, otobüslerin Basmane’deki son duraklarında düzenlediği basın toplantısıyla eleştirdi.

Kaliteli ve rahat seyahat edilmesini sağlayacak düzenlemeler yapmanın belediyenin en önemli görevleri arasında olduğunu belirten Kılıç, “Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımından yeteri kadar yararlanılmasını sağlamadı. Aliağa-Menderes raylı sistem projesi, belediyenin üzerine düşen kısımları bitirmemesi yüzünden senelerdir devreye girmedi. Üçyol-Üçkuyular metro hattı da fiyaskoya doğru gidiyor. Bu durumda ulaşımda modern hizmetlerden yararlanamayan İzmirlilerin, en azından otobüs hizmetlerinde sıkıntı çekmemesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kılıç, otobüs sayısının az ve hareket saatlerinin düzensiz olması yüzünden İzmirlilerin eziyet çektiğini söyledi.

Birçok bölgede kapalı durak olmadığına dikkat çeken Şerafettin Kılıç, “Görüyorsunuz, şehrin önemli bir bölümünün otobüslerinin kalktığı merkez bölgesinde bile kapalı durak yok. Olanlar da ihtiyaca cevap vermekten, sağlıklı bir görüntü oluşturmaktan, günümüz teknolojisinden son derece uzak. Duraklar cepleri düzgünce tasarlanmış, sefer aralarında bekleyen vatandaşları mağdur etmeyen bir fiziki yapıda düzenlenmelidir. Kışın soğukta, yağmurda, çamurda, yazın ise kavurucu sıcaklarda ve güneş altında binlerce insan bu duraklarda eziyet çekiyor.” diye konuştu.

Otobüslerin de son derece kirli olduğunu da dile getiren İl Başkanı Kılıç, kışın titreyerek yolculuk yapan halkın, yazın da sıcaktan bunaldığını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslenen Kılıç, İzmirlilerin otobüslere bedava binmediğini vurguladı.

Halkın son derece yüksek bir bedel ödediği ulaşımda en azından parasının karşılığını alacak hizmet görmesinin hakkı olduğunu ifade eden Şerafettin Kılıç, belediyenin en basit belediyecilik hizmetini bile sunmaktan aciz olduğunu savundu.

Kılıç, “Belediye ulaşımda adeta tekel oluşturmuş. Halk memnun olmasa da mağdur olsa da başka şansı yok. Bu rezilliğe mahkûm edilmiş durumda. Belediyenin paralarını gereksiz yerlere çarçur edeceklerine doğru dürüst durak yapsınlar. Belediye, toplu ulaşımı cazip hale getirmekle görevlidir, işkence haline getirmekle değil.” diye konuştu.