SP ‘Papa gelme’ mitingi düzenleyecek

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, 26 Kasım tarihinde Çağlayan Meydanı'nda "Papa gelme" mitingi düzenleyeceklerini söyledi.

Kutan, partisinin merkez ilçe başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Saadet Partisi’nin 1.5 yıl içerisinde 19 miting gerçekleştirdiğini belirtti. Kutan, bu mitingler arasında İstanbul Çağlayan Meydanı’nda Hz. Muhammed hakkında yayınlanan karikatürle ilgili mitinge bir milyon kişinin katıldığını ifade etti.

Papa’nın 28 Kasım tarihinde Türkiye’ye ziyaret edeceğine işaret eden Kutan, Çağlayan Meydanı’nda “Papa gelme” mitingi yapacaklarını ve papanın sözlerini telin edeceklerini ifade etti.

29 Ekim 2005 tarihinde seçim startını verdiklerini ve seçime bir yıldan az bir süre kaldığını hatırlatan Kutan, ilçe başkanlarına kalan bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Kutan, 2005 yılı kasım yayında yapılan genel seçimlerin Türkiye ve İslam dünyası için hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

İşlerinin çok zor olduğunu ifade eden Kutan, gazete, televizyon ve bir takım kuruluşların hükümetin propagandasını yaptığını kaydetti.

Kutan, kendilerinin görevinin ülkenin içinde bulunduğu durumu halka anlatmak olduğuna işaret etti.

Ülke ekonomisinin çökme noktasında bulunduğunu öne süren Kutan, ülkede işsizliğin, yoksulluğun giderek artığını kaydetti.

Kutan, AK Parti iktidarı döneminde bir dönem “orta direk” olarak ifade edilen orta gelire sahip kesimlerin ortadan kalktığını, zengin ve fakirler gibi iki kesimin oluştuğunu ifade etti. Ülke ekonomisinin IMF’ye teslim edildiğini vurgulayan Kutan, hükümetin çiftçiyi, memura ve emekliyi görmezden geldiğini öne sürdü.

Kutan, önümüzdeki günlerde zam dalgalarıyla karşı karşıya kalınacağını iddia etti. AK Parti’nin düşük kur yüksek faiz uyguladığını ifade eden Kutan, bu yolla dış yatırımcının yüksek oranda kazanç elde ettiğini söyledi.

Türkiye’nin iç ve dış borcunun giderek artığına işaret eden Kutan, “Türkiye tam bir iflasın eşiğinde. Türkiye adım adım daha büyük bir iflasın eşiğine sürükleniyor.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın eş başkanlığını yaptığı Medeniyetler İttifakı’nı eleştiren Kutan, bu tür projelerinin Batı’nın bir oyunu olarak değerlendirdi. Kutan, Erdoğan’ın Büyük Ortadoğu Projesi’nin de eş başkanlığını yaptığını belirtti.

Danimarka’da Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan’ın aranmak istenmesini eleştiren Kutan, Babacan’ın olaya tepki göstererek havaalanından dönmesi gerektiğini kaydetti.