SP’li gençler Mehmet Akif Ersoy’u andı

Saadet Partisi Fatih İlçe Gençlik Kolları, İstiklal Marşımızın TBMM'de kabul edilişinin sene-i devriyesi münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy’u kabri başında andı.

Şair Mehmet Akif Ersoy’un Edirnekapı’daki kabri başında bir araya gelen Saadet Partisi Fatih Gençlik Kolları üyesi gençler, okunan yasin-i şerifin ardından, daha önceden indirilen hatimlerin de duasını yaptılar.

İlçe Gençlik Kolları Bakanı Mehmet Emin Ertaş, Mehmet Akif’in kabri başında yapmış olduğu basın açıklamasında, Akif’in yazmış olduğu milli marşa karşılık kendisine teklif edilen ücreti reddederek vatan sevgisinin asla parayla ölçüşemeyeceğine vurgu yaptı.

Ertaş, akifin şiirinde bahsetmiş olduğu “Asımın Neslinin” bugün onu kabri başında ona layık bir şekilde onu andığını belirtti. Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Ertaş, “Bugün bizleri soykırımla suçlayanlara şunu sormak istiyoruz: Sizler 90 yıl önce Avrupalı Devletlerin Çanakkale önlerine niçin geldiklerini niye sorgulamıyorsunuz?” diyerek gündemdeki soy kırım tartışmalarına da farklı bir boyut kazandırdı.

Mehmet Emin Ertaş basın açıklamasında şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz hafta, istiklal marşımızın kabulünün ve Çanakkale Zaferimizin yıldönümü olması sebebiyle çok büyük önem arz etmektedir. Bugün burada milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mezarı başında toplanarak hem kendisini hem de Çanakkale’de hayatlarını ortaya koyarak büyük bir destan yazan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Mehmet Akif Ersoy milli marşımızı yazması karşılığında verilen ücreti kabul etmeyerek ne denli asil bir vatan evladı olduğunu kanıtlamış, kendisine gerici ve yobaz yakıştırması yapanlara en büyük cevabı vermiştir. Mütevazi hayat hikayesiyle ve kaleme aldığı eserlerle onlarca yıldır şuurlu bir gençliğin yetişmesine vesile olan milli şairimiz bu toprakların yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerdendir. “Sahipsiz bir vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır” dizeleriyle bizlere vatanseverliği en güzel şekilde özetleyen milli şairimize milli görüş gençliği olarak her şartta ve zamanda vatanımıza sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.

İçinde bulunduğumuz haftanın diğer bir önemi Çanakkale Zaferimizin 96’ncı yıldönümü olmasıdır. Ayaklarında giyecek çarıkları bile olmadığı halde aylarca cephede canla başla mücadele ederek şehit veya gazi olan Yahya Çavuş’u, Seyyit Onbaşı’yı ve Diyarbakır’dan Saraybosna’ya Yemen’den Kırım’a kadar uzanan bir coğrafyadan Çanakkale’ye gelerek destanlar yazan bu vatanın tüm isimsiz kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.