SP’li Kazan’in paşa benzetmesi

SP Genel Başkan Yardımcısı Kazan: Erdoğan, Arınç ve Gül'ü, İttihat ve Terakki'nin 3 paşasına benzetti.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı ve Adalet eski Bakanı Şevket Kazan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü, Osmanlı İmparatorluğu’nu Birinci Dünya Savaşı’na girmesine yol açan politikalar izleyen İttihat ve Terakki Partisi’nin üç paşası olan Enver, Talat ve Cemal Paşalara benzetti.
Partisi’nin Adana İl Teşkilatı tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Adana’ya gelen Kazan, burada kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi’nin 91. yılına atıfta yaparak toplantıya başlayan Kazan, “Çanakkale Savaşı’nı Osmanlı kazandı. Ancak dünyanın en güçlü donanması mağlup olduktan bir yıl sonra bu kez müttefik kuvvetleri Çanakkale Boğazı’ndaki tabyalara el sallayarak İstanbul’a geldiler. Aslında tarihten ders alınmalı. Bu günleri değerlendirirken o günleri hatırlamak gerekir. O gün Osmanlı’yı savaşa sokan 3 paşa vardı. Enver, Talat ve Cemal Paşalar. Bugünde iktidardaki AKP’nin 3 sivil paşası var. Bunlar Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül. O gün ittihat ve terakkinin beceriksizilği Osmanlı’yı dünya savaşına soktu. O gün Çanakkale savaşını Alman komutanı Von Sanders’in yönetti, bugünde Türkiye’yi ABD, AB ve IMF yönetiyor. Bugün AKP’nin sivil paşaları da kendilerine birer tane görev buldular.” dedi.

AKP’lilerin önlerini göremediklerini ve Türkiye’yi toz pempe gördüklerini kaydeden Kazan, ekonomideki olumlu gelişmeleri sürekli konuştuklarını, oysa esnafın siftah yapamadığını, çiftçinin, pamuk üreticisini, iplikçinin, tekstilcinin, narenciye üreticisinin perişan olduğunu iddia etti. Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınları ihale ile temizletilmek istendiğine dikkat çeken Kazan, “Buranın ihalesine 9 firma katılıyor. Bunların içinde bir tane Türk firması yok. İsrailli ve İngiliz firmaları mayınları temizlemek istiyor. Ayrıca mayınları temizleyen firmalar 49 yıllığına burada organik tarım yapacak. İsrail, aynen Filistin de olduğu gibi Türkiye’yi parça parça işgal edecek. Türkiye aynı zamanda Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eş başkanı. İspanya Başbakanı ve Türkiye Başbakanı BOP için Ortadoğu’da ABD için zemin hazırlıyor. Türkiye elden gidiyor. Muhalefet ise ses çıkartmıyor. Muhalefet muhalefetlik yapıyor. Ancak bu sadece maliye bakanı hakkında gensoru vererek yapıyor. O da yapılmalı. Ama asıl Türkiye elden gidiyor. 2006’nin Kasım ayında seçime gidilmeli. Türkiye bu AKP’nin sivil paşalarından kurtulmalı.” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Başkanı Sıtkı Cengil ise parti olarak sürekli faaliyet içinde olduklarını söyledi.