Spor A.Ş Genel Müdürü Ertekin: İstanbul Yarı Maratonu da geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, 17 Kasım’da koşulacak 35. Vodafone İstanbul Maratonu ile ilgili hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını söyledi.

Genel Müdür Ertekin, Cihan Haber Ajansı bünyesinde CihanTVNetwork tarafından hazırlanan ve 100’e yakın yerel kanalda yayınlanan GündemARTISpor programında yaptığı açıklamada İstanbul’lu sporseverlere bir de yarı maraton müjdesi verdi. Ertekin, İstanbul Maratonu olarak ismi değişen Avrasya Maratonu’nun alt yapısını oluşturacak İstanbul Yarı Maratonu’nun da koşulmaya başlayacağını söyledi.

Spor yazarı ve GündemARTISpor programının yorumcusu Hayri Ülgen’in, ‘Vodafone İstanbul Maratonu’nun yılda iki kere düzenlenme ihtimali var mı?’ şeklindeki sorusunu cevaplayan Ertekin, şöyle cevap verdi:

“Yılda iki kere düzenlenen maraton yok ama yarı maraton var. Ters baharda yani. Mesela biz sonbaharda İstanbul Maratonu’nu koşuyorsak yarı maratonda bu koşunun başlangıcı ilkbaharda koşulur. Bununla ilgili bir hazırlığımız var ve kabul gördüğünü düşündüğümüz için bu hazırlığı yapıyoruz.

Belediyeyi yöneten insanlar için şehri yönetenler için en zor şey trafiği kapama kararı almak. Çünkü şehre ne kadar katkı getirdiğini insanlar bilseler bile o yolun kapalı olması nedeniyle çok fazla ses çıkardıklarında şehri yöneten insanlar bu kararı çabuk alamıyorlar. Bu karar süreçlerinin içinde hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın hem de sayın valinin ne kadar zorlandığını bildiğim için bunu söylüyorum.

İstanbul için İstanbul Maratonu’ndan sonra bir yarı maraton şart. Bu yarı maratonu yapabilmek için de bu sene bütçeye aldık. Şehrimizi idare eden büyüklerimiz ile konuşup bir pazar günü mart’ta ya da nisan’da yine yolları kapatıp bir yarı maraton yapmayı düşünüyoruz.

Daha önce Haliç Yarı Maratonu’nu da bu sebeple kaldırmıştık biliyorsunuz. Ama artık insanların bunu kafada çözdüğünü görüyoruz. Bir maratonu besleyecek şey bir yarı maratondur. İnsanların maratonda koşmalarını istiyorsanız kendilerini sınayacak bir yarı maraton vermek zorundasınız.”

Ertekin, Haliç Yarı Maratonu’nun koşulduğu dönemde Haliç’in kenarından geçmenin bile mümkün olmadığını, insanların pis kokudan burnunu kapattığını da belirterek, artık Haliç’in İstanbul Boğazı’ndan verilen suyla sürkülasyon yaşadığını ve kokmadığını da sözlerine ekledi.

ELVAN ABEYLEGESSE’YE 100 BİN DOLAR VERMEYE HAZIRIZ

Spor A.Ş Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, 35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda bu yeni bir sürpriz yaşanacağını da belirterek, “Elvan Abeylegesse uzun süre yarışlara katılmıyordu. Artık uzun mesafe koşuları ile yeniden pistlere dönüyor.” dedi.

Elvan Abeylegesse’den yarışta birincilik kazanmasını beklediklerini de belirten Ertekin, “Biliyorsunuz Elvan Abeylegesse hamilelik sonrasında uzun süredir yarışlara katılmıyordu. Ama şimdi lütfetti ve İstanbul Maratonu’nda koşmayı deneyecek. Artık 5 – 10 binden 42 kilometreye terfi edecek. İnşallah başarılı olur. Biliyorsunuz bizim ödül yönetmeliğimizde bir Türk bayan ya da bir Türk erkek 42 kilometrelik maratonda birinci olursa 50 bin çarpı 2, yani 100 bin dolar ödül alıyor. Biz bu 100 bin doları ödeyemiyoruz ve her sene onu bütçeye geri koyuyoruz. Yabancılara 50’şer bin doları veriyoruz. İnşallah bu sene 100 bin doları öderiz ve bu 100 bin dolar Elvan’ın olur. İyi günlerde kullanır.” diye konuştu.

USAİN BOLT’TA KESİN BİR ŞEY YOK AMA NİYET VAR

Spor A.Ş Genel Müdürü, basında yer alan, dünyaca ünlü atlet Usain Bolt’un 35. Vadofone İstanbul Maratonu’na geleceği ile ilgili iddialara da açıklık getirdi.

Konunun 3 Kasım’da koşulan New York Maratonu’nda gündeme geldiğini belirterek, “Aslında bu konu New York Maratonu’na gittiğimizde birkaç basın mensubu arkadaşta vardı. Bir sohbet esnasında başkanvekilimizin söylediği konu ile gündeme geldi. Gerçekten Bolt’u bir sponsor üzerinden getirebilir miyiz? diye konuşuldu. Bakıldı, edildi bütçelenmediği için önümüzdeki sene bu olabilir dendi. Bakılacak, edilecek ve sponsor üzerinden getirilme konuşması idi ama bir basın mensubu da bunu alıp gelecek diye kullandı. Kesin bir şey yok ama niyet var. Sponsorların desteği ile Usain Bolt’u getirmeyi planlıyoruz. Ama bu bir garanti değil sadece niyet.” diye konuştu.