Sporcuları “korku” sardı

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Demirel, sporcuların istemeden de olsa doping tehdidi altında olduğunu söyledi.

11. Ulusal Necati Akgün Spor Hekimliği Kongresi’ne katılan Prof. Dr. Haydar Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemlerde doping analizlerinin artması, Uluslararası Anti Doping Ajansı’nın (WADA) denetimlerini sadece maç sonrası değil her ortamda yapması nedeniyle sporcularda doping maddesinin daha çok görüldüğünü kaydetti.
Sporcuların aldıkları destek maddelerinin (vitamin, protein tozları gibi) hammaddesinde doping olmasa da bu maddelerin yüzde 20’sine yakınında doping maddesine rastlandığını anlatan Demirel, ”600’ün üzerinde destek maddesi bulunuyor. Sporcuların aldığı destek maddelerinde, üzerinde yazmasa da doping maddesi bulunma olasılığı çok fazla. Alınan destek maddelerinin içinde yüzde 20’ye kadar doping maddesi çıkabiliyor. Bunları üreten firmalar dopingli maddeyi bazen bilinçli koyabiliyor. Bazen de aynı fabrikada doping imal ettiği için destek maddelerine dopingli madde bulaşabiliyor. Bu nedenle her dopingli çıkan sporcu suçlu sayılmaz” diye konuştu.

”YİYECEKLERDEN DE GEÇEBİLİR”

Sporcuların yediği yiyeceklerden (et, tavuk gibi), aldığı destek maddelerinden de doping geçebileceğine işaret eden Demirel, hayvanlar yetiştirilirken daha çok et verimi almak için doping maddesi kullanıldığını, sebzelerde de aynı şeyin geçerli olduğunu, bu nedenle sporcuların yedikleri etten veya sebzeden dopingli madde alabildiğini, yapılan tetkiklerde de dopingli çıkabildiklerini ifade etti.

”SÜREYYA AYHAN’A SAHİP ÇIKILMALI”

Süreyya Ayhan’da doping çıkması üzerine sporcunun adeta linç edildiğini vurgulayan Demirel, şunları söyledi:

”Bana göre Süreyya Ayhan suçlu değil. Doping maddesi çıktı ama onun söyledikleri göz önüne alınmadı. Ayhan’ın doping maddesi almaması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Ayhan’da stanozolol ve methandienon doping maddeleri çıktı. Stanozolol kuvvet verir ama methandienon hiç bir işe yaramaz. Bu madde vücutta su tutar, alyuvarlar yapımını engeller. Akıllı bir kişinin o maddeyi alması imkansızdır. Köln Doping Merkezi’nin yaptığı araştırmada da destek maddelerinden dopingin sıklıkla bulaşabildiği ortaya çıkarıldı. Bu nedenle Süreyya Ayhan’a destek olunmalı. Aldığı ilaçlar analiz edilmeli. Aynı olay Halil Mutlu’da da yaşandı. Mutlu’nun doping maddesine ihtiyacı yok. Süreyya Ayhan’ın, Halil Mutlu’nun isteyerek doping aldığına inanmıyorum.”

”ÖZEL SPORCULARI DEVLET DESTEKLEMELİ”

Demirel, Halil Mutlu, Süreyya Ayhan gibi sporcuların kolay yetişmediğine değinerek, ”Bu gibi sporcular kolay yetişmiyor. Devlet, üst düzey sporcuların kullandığı destek maddelerinin ve yiyeceklerinin analizini yapmalıdır. Hollanda bunu yapıyor. Bu gibi sporcular bilmeden doping maddesi alabiliyor. Bu duruma düşmelerine izin verilmemeli” şeklinde konuştu