‘Sporda şiddeti önlemek için yasa çalışması yapabiliriz’

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, sporda şiddeti önlemek için gerekirse yeni bir yasa çalışması yapabileceklerini bildirdi.

Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Şahin, sporda yaşanan şiddet ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine, “Geçmiş dönemlerde kamuoyuna yansıyan görüntüler daha fazlaydı. Bizim dönemimizde biraz daha az. Futbolun gerçek aktörleri daha sorumlu davranmalılar. Kulüp başkanları, yöneticiler, futbolcular daha centilmen davranmalı” diye konuştu.

Şahin, Fenerbahçeli futbolcu Tuncay Şanlı’nın ‘Bir baba hindi’ tezahüratına da isim belirtmeden değinerek, şu görüşleri aktardı: “Bir futbolcunun tirübünlere gidip hareket yapması, rakip takım üzerinde farklı tepkilere neden oldu. Bu alanın kirlenmesi öncelikle kulüpleri ve bu alandan ekmek yiyenleri sıkıntıya sokar. Bu alanda görevli herkes daha sorumlu davranmalı. Biz daha önce yasa yaptık ama gerekirse yeni yasa çıkartırız. Spor basını da bu konuda üzerine düşen görevi yapmalı.”

Şahin, Diyarbakırspor-Konyaspor maçı sırasında Diyarbakırspor’un cezalı yöneticisinin müsabakayı tirübünden izlediğinin hatırlatılması üzerine ise, “Bu tür davranışların yaptırımı var, yönetmeliğin gerekleri yapılacak. İl Güvenlik Kurulu gerekli işlemleri yapıyor. Diyarbakır Valisi ile telefonla görüştüm. O’da konuyu takip ediyor.” yantını verdi.