Srebrenitsa katliamında karar günü

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı, Sırbistan'ın Bosna'da soykırım yapıp yapmadığını bugün karara bağlayacak.

Bosna’nın temel dayanağı, Srebrenitsa kararı.1992-1995 arasındaki Yugoslavya iç savaşı sırasında işlenen suçlar için özel kurulmuş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, sekiz bin Bosnalı Müslüman erkeğin öldürüldüğü katliamı “soykırım” olarak tanımlamıştı.

Sırbistan yönetimi ise davanın “meşru” olmadığını savunuyor. Mahkeme “evet” derse, ilk kez bir devlet “soykırımdan” mahkum edilmiş olacak.

Müslümanlar ve Hırvatlar Sırplara karşı

Aralarında yaklaşık bir yıl savaşsalar da bir tarafta Müslümanlar ile Hırvatları diğer tarafta da Sırpları karşı karşıya getiren savaşta, Bosnalı Sırplar bir soykırım yapıldığı fikrini reddediyor.

Savaşa son veren Dayton anlaşması gereği Bosna, Sırp Cumhuriyeti ve Hırvat-Müslüman Federasyonu olarak iki antiteye bölünmüştü. Bosnalı Sırpların Başbakanı Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nin Adalet Divanının kararını kabul etmeyeceği ve uygulamayacağını belirtiyor.

“Taraflardan biri hoşnut olmayacak”

Adalet Divanının kararının yerel politikacılar tarafından, Bosna’daki etnik ayrılıkları derinleştirmek ve gerilimi arttırmak için kullanılmasından endişe edilirken, karar ne olursa olsun, taraflardan birinin hoşnut olmayacağı ve Bosna halklarını daha da birbirlerine yabancılaştırılacağına dikkat çekiliyor.

Bosnalı Sırpların Sırp Cumhuriyeti’nin ortadan kaldırılması korkusunu yaşamakta olduğunu belirten uzmanlar, Sırp Cumhuriyeti’nin eğer Adalet Divanı Belgrad’ı suçlu bulursa soykırıma bağlı hukuki bir düzenleme yapılmasından endişe ettiklerine işaret ediyorlar.

Müslüman ve Hırvatlar ise Sırp Cumhuriyeti’nin Sırp olmayanlara karşı yapılan bir etnik temizlik ve soykırımın ardından kurulduğu gerekçesiyle lağvedilmesini istiyorlar.